عالم ذرکجاست؟

عالم ذر چیست و کجاست؟  

بعضی مى گویند در عالم ذرّ، ارواح قبول سعادت و شقاوت نمودند اگر اضطرارى واجباری بوده، ظلم است و هرگاه اختیارى بوده اگر عقل داشتند چطور پذیرفتند و اگر بى شعور بودند مؤاخذه و عقوبت، سزاوار نیست.


در تحقیق معانى و بیان مراد از اخبار طینت و عالم ذر و اخذ میثاق، علما سه گروه هستندوهریک مسلک خاصی دراین باب دارند:


اول: اخباریّین .آنان می گویند این اخبار از متشابهات است و ادراک حقیقت آنها از عقل و فهم ما دور و ایمان اجمالى به آنها کافى است و علم به آنها را باید به اهل بیت (علیهم السّلام) رجوع داد.


دوم: شیخ ‌مفید و سیدمرتضى و طبرسى صاحب مجمع البیان و مفسرین و اتباع ایشان علیهم الرحمه است و ایشان اخبار طینت و آیات و اخبار اخذ میثاق را حمل بر کنایه و مجاز و استعاره نموده اند به تفصیلى که در بحار و شرح کافى ذکر شده است .


سوم: بسیاری از علماى متقدمین و متاخرین هستند که میگویندتمام اخبار وارده در باب طینت و عالم ذر و اخذ میثاق صحیح است و ظاهر آنها هم مراد است و منافات با هیچ اصلى و قاعده اى از اصول دین و قواعد عقلى ندارد.


اگر کسى بگوید لازمه این اخبار، تایید مذهب جبر است؛ زیرا در عالم ذر، آنچه را شخص قبول کرده، اضطرارا بوده، در جواب گوییم:
اولا: هر کس در آن عالم هرچه قبول نموده از روى اختیار و شعور بوده چنانکه قبلا ذکر شد، بلکه بعضى فرموده اند شعور و عقل براى هر کس در آن عالم بیشتر بوده تا این عالم .

 
و ثانیا: مفاد عده اى از اخبار وارده در مقام، این است که هر کس در عالم ذر هرچه قبول کرده مجبور و مضطر نیست که در این عالم مثل همان را قبول و عمل نماید، بلکه ممکن است در این عالم تغییر نماید؛
چنانچه در ذیل حدیثى که از حضرت امیرالمؤمنین(علیه السّلام) مروى است مى فرماید:
(و شرط فى ذلک البداء فیهم)؛ یعنى: (شرط فرمود پروردگار عالم بداء را در اصحاب شمال.)
یعنى کسانى که در آن عالم به سوء اختیار خود سرکشى و طغیان ورزیدند و جزء اصحاب شمال شدند، اگر در این عالم توبه و انابه نمایند و در تبعیت انبیا سعى نمایند، خداوند تغییر مى دهد و آنها را از اصحاب یمین قرار خواهد داد و چون قابل تغییر است در دعاهاى ماه مبارک رمضان و غیر آن وارد است:

 
(و ان کنت من الاشقیاء فامحنى من الاشقیاء واکتبنى من السعداء فانک قلت و قولک حق:
(یَمْحُواللّهُ ما یَشاءُ وَ یُثْبِتُ وَ عِنْدَهُ اُمُّ الْکِتابِ)(۲).


و اما اشکال از اینکه اگر عاقل بودند چگونه اقدام به زیان خود نمودند، گوییم این اشکال بى مورد است، مشاهده مى شود که بسیارى از عقلا در بسیارى از موارد با کمال شعور و اختیار، اقدام به زیان خود نموده اند و بعد پشیمان شده اند و نیز شیطان ملعون با کمال شعور و اختیار، ترک نمود امر حق را و از سجده تمرد کرد.

:۱- اعراف/ ۱۷۲.
۲- رعد/۳۹.

منبع:کتاب ۸۲ پرسش، شهید آیه الله دستغیب

/ 1 نظر / 32 بازدید
محسن معتمدی

شاه عباس از میر داماد خواست که فکری بکند که شاه نحوه ی موم و عسل نمودن زنبور عسل را ببیند، میرداماد گفت: برای زنبور خانه ای از شیشه ساختند، وزنبورها را درآن شیشه ریختند، ودر وسط مجلس گذاشتند تا ببینند چه کار می کنند، ناگاه دیدند که ابتدا زنبورها شیشه را تار کردند، و سپس مشغول به ساختن خانه و عسل گردیدند. { حکایت بزرگان، ص 186 }