مداحان معروف کشوری

 


مداحان اهل بیت
 


حاج منصور ارضی
 
 
حاج منصور  مداح ارشد،پیش کسوت ،پیرغلام اهل­بیت و تاج ­سر هیاتی­ های امروزی است که سابقه ­ی جبهه روحش را صیقل داده است. حاج منصور بصیرت جوانان را مهمتر از شور آنها می­داند لذا در بحبوحه روضه­هایش ناگهان مسایل اجتماعی را مطرح می­کند. سالهاست که شبهای جمعه­ دعای کمیل او برای فرشتگان آسمانی و ناسیان زمینی آشناست. حاجی بشدت حضرت رقیه­ای است و شاید امروز دیگر صدایش با ملاک و معیارهای زمینی چندان زیبا و گوش­نواز نباشد ولی این نفس جرحه جرحه شده­ی اوست که جوانان شیعه را در آسمانها به گردش می­برد.
 
 
حاج محمود کریمی


او از هم­ردیفان حاج ­سعید حدادیان محسوب شده و اغلب هیاتش در امام­زاده علی­ اکبر چیذر برگزار می­شود. نوحه­ های واحد او بی­ تردید در ایران بی­همتاست. حاج محمود بشدت ابوالفضلی ع است و در روضه ­های حضرت عباس گریه­ هایش از کنترل خارج می­شود. امروزه محمود کریمی در بین مداحین هم­دوره­اش پرطرفدارترین مداح است.
 
 
حاج احمد واعظی

مداح مشهدی که بشدت حضرت زهرایی است. وقتی حاج احمد در روضه ­ی حضرت زهرا عنان از کفَش رها شود دیگر فقط خدا می­تواند دل او و دوستانش را آرام کند. برای فیض بردن از مجلس شوریدگی او لازم نیست عاشق باشی فقط کافی است در مجلسش حضور فیزیکی داشته باشی. خدا ما را هم با شیفتگان زهرا محشور کند
 
 
سعید حدادیان

 حاج­ سعید را مداح جبهه­ ها می­شناسند. در بین مداحهای نسل اول انقلاب او بیشترین سبک مداحی را دارد. حدادیان مسئول فرهنگی دانشگاه تهران است و خود را شاگرد حاج ­منصور می­داند و هنوز هم با حاجی برنامه ­ی مشترک دارد. زیارت عاشورای او فراموش نشدنی است. هیاتش در مهدیه­ ی بزرگ امام ­حسن ودرچیذر برگزار می­شود و سالهای اخیر پسر نوجوانش، محمدحسین هم مداحی می­کند.
 
 
حاج­ حسین سازور


 او پا منبری­های ثابت و خاص خودش را دارد. سبک مداحی او به شدت مورد علاقه قدیمی­هاست و بیشتر روضه می­خواند و در روضه ­هایش ظرایف و لطایفی می­گوید که رندان و عشاق اهل­بیت را می­سوزاند. روضه­ های پرمایه او را نمی­توان در هر حالی گوش کرد و باید شرایط روحی مناسبی فراهم باشد تا حق روضه­ هایش ادا شود.
 
 
حاج ­حسن خلج


هیات حاج­ حسن بیشتر در خیابانهای پیروزی و نبرد برپا می­شود. امروزه او جزو سنگین­ترین مداحها محسوب می­شود ولی روزگاری بشدت مورد طعن بوده است. حاج ­حسن بر مبانی موسیقی تسلط کامل دارد ولی بیشتر اهل روضه است. روضه ­هایش شبیه روضه­ های سازور و حاج­علی انسانی بوده و اشک مهمترین اندوخته­ ی مراسمات حاج­ حسن است.
 
 
حاج اسماعیل اخباری


متولد آذر 1332 وخواهرزاده مداح مرحوم علی اخباری است و پس از چند دهه مداحی تبدیل به یکی از محبوب ترین مداحان منطقه شده است.صدای دلنشین ونوای سنتی اوبرای مردم کاشان وآران وبیدگل یاداورخاطرات بسیاری است .ازعزاداری های حسینی  وشورمحرم بعدازانقلاب گرفته تامراسم تشییع جنازه شهدای هشت سال دفاع مقدس ومجالس موالیدوووفیات ائمه علیهم السلام و مجالس ترحیم.
شاید یکی از دلایل ماندگاری و تأثیرگذاری مداحی او بر دل ها بی شک بتوان در مرام و شخصیت واخلاص او جست و جو کرد. رموزی که اکثر مداحان قدیمی از آن بهره مند بودند وی کماکان معتقدبه سبکهای سنتی است وسبکهای پاپ مداحی را  در شأن مجالس اهل بیت نمی داند.
 
 
صادق آهنگران
 
 
محمدصادق آهنگری که با نام صادق آهنگران معروف است (زاده ٬۱۳۳۶ اهواز) یکی از مداحان سرشناس ایران می باشد.وی در اهواز بدنیا آمد و همانجا بزرگ شد ولی اصالتا دزفولی است. وی مداحی را از نوجوانی و با خواندن در هیاتها آغاز کرد. وی در زمان انقلاب شعارگو بود و پس از انقلاب به فعالیت در کمیته پرداخت. وی در ۲۳ سالگی ازدواج کرده است و سه پسر و یک دختر دارد. وی درجبهه به خواندن دهاهای بین نماز٬ دعاهای کمیل ٬ خواندن در سینهزنیها و خواندن در هنگام عملیاتها میپرداخت. اولین نوحه ای که از وی بطور سراسری پخش شد٬ نوحهی «ای شهیدان به خون غلتان خوزستان درود» سروده ی حبیب الله معلمی ملقب به فردوسی جنگ بود   از جمله دیگر کارهای مشهور بعدی وی میتوان به «ای لشگرصاحب زمان آماده باش» و «با نوای کاروان» اشاره کرد. وی پس از جنگ در تهران در رشته زبان و ادبیات فارسی تا مقطع کارشناسی به تحصیل پرداخت. وی هماکنون مسئول مسئول ستاد اجرای هیات رزمندگان و امور شهرستانها است.


 حاج محمدرضاطاهری
 
وی در نوحه ها و مولودی ها سبک خاص و زیبایی را دارد که صدای خوب چاشنی آن شده و یک اثر زیبا را خلق میکند.استفاده از اشعار مناسب و زیبا و با مفهوم از جمله ویژگیهای مرثیه های خوانده شده توسط حاج محمد رضا طاهری میباشد.


 
مداحان جوان


 
مجید رمضانی


مداحی که به تازگی در محیط بسیج رشد کرده است و اشعارش بوی شهادت و امام زمان می­دهد. نوحه­های رمضانی ادبیات بچه حزب­ اللهی­ ها را دارد و بخاطر صداقتش بسیار دلنشین است که صدای خوش او نیز به این جذابیت افزوده است. خدا او را با شهدا محشور کند.


سید مهدی میرداماد


 در اسفند ماه سال 1357 در یکی از محله های جنوب شهر اهوازبدنیاآمد.از سال 74 الی 80 سطح یک حوزه  رابا پیش زمینه مداحی و ستایشگری اهلبیت گذراند.این چند سال نقاط قابل توجهی را در خود جای میداد ، از تشکیل هیئت انصار الشهدا و برپایی نمایشگاه های کوثر ولایت در قم و جنوب تا برگزاری جلسات هفتگی در مهدیه اسلامی به همراه دوستان طلبه ، از ورود به مجموعه هیئت خادم الرضا (ع) و آغاز رفاقت با حاج محمود کریمی تا آشنایی با حاج مهدی سلحشور و آغاز یک دوره جدید همخوانی در هیئت ثارالله ....آشنایی با جلسات متعدد و بهره گیری از مکتب های مختلف مداحی و شاگردی اساتید بنام و پیشکسوتی مانند حاج منصور ارضی ، حاج علی انسانی ، حاج حسن خلج ، و ... راهیابی به جلسات مهم و قابل توجهی مانند حرم مطهر امام رضا علیه السلام ، حرم حضرت معصومه سلام الله علیها ، مسجد مقدس جمکران ، بیت رهبری ، مهدیه تهران و ... تجربه های گرانبهایی را در اختیاراو قرار داد. سیدیکی ازمشهورترین مداحان بااخلاص قم وکشوراست ومجالس پرشوری دارد.


 
مهدی سلحشور


از مداحهای جوان قمی است که صدای بم او بیشتر به مدحهای جلالی می­خورد تا جمالی. مهدی سلحشور برادر کوچکتر فرج­الله سلحشور، کارگردان معروف سینماست. این طلبه که در قم به خودسازی مشغول است روحیه­ای بسیجی دارد.


نریمان پناهی


 نریمان برادر شهید بوده و هیاتش اغلب در میدان منیریه است. سابقا حرف و حدیثهایی را در خصوص میان­دارهای هیاتش شایع کردند ولی نریمان پناهی که این روزها کمتر صدای زیبایش را می­شنویم، مردی میانسال­، جا افتاده و بی­حاشیه می­باشد که خلوص در عمل برای او یک سرلوحه است. نریمان بیشتر توجهش معطوف به خود امام حسین و روضه­های روز عاشوراست. با اینکه او به مقتضای سنش، اغلب شعرهای قدیمی و سبکهای قدیمی می­خواند ولی گویا هیچگاه نوحه­هایش کهنه نمی­شود و هر سال محرم پرطرفدارترین صدا در ماشینهای بالای شهر تهران است!


مهدی مختاری


جوان پاک سسیستانی  باصدای حجیم و زبانِ دل پر دردش  که شبیه لحن مهدی اکبری است. مختاری علاقه زیادی به سبکهای قدیمی دارد. این طلبه که زندگی خودش را وقف اهل­بیت کرده است علیرغم شهرتش، بیشتر تمایل دارد در شهرهای کوچک و روستاها مداحی کند. این جوان که خیلی زود با همه صمیمی می­شود، براحتی دعوت جوانان شهرهای کوچک از انارک یزد گرفته تا نهبندان سیستان و روستاهای شمال را می­پذیرد چون معتقد است شهرهای بزرگ به اندازه کافی مداح مشهور دارند.
 
 
حمید علیمی


شاید بتوان علیمی را شاگرد سیدذاکر نامید، او در مراسمات مشترک با سیدذاکر مشهور شد. اشعارش اغلب عرفانی و اخلاقی است. او می­تواند غزلهای عرفانی را در فضای هیاتهای امروزی ناله کند. معاشقه­های او در میان روضه­هایش کم ­نظیر است و قلب هر شنونده­ای را تکان می­دهد. این جوان کاشانی که تلاش می­کند با یاد اهل­بیت مکارم اخلاقی را کسب کند در میان مدح اهل­بیت، اشعار اخلاقی و خودسازی را نیز می­آمیزد.

 

سیدعلی مومنی


مومنی هم از مداحهای بسیار جوان کاشان است که به سبکهای علیمی نزدیک است و علیرغم ظاهر کوچکش صدای پخته­ای دارد که می­تواند به راحتی زیر یا بم شود. از او مداحیهای زیادی منتشر نشده است ولی نوای جان­خراش نوحه­هایش دوستداران زیادی بین جوانان دارد.
 
 
مهدی اکبری


این جوان مشهدی، مانند محمود کریمی شیفته حضرت عباس است و مانند مهدی سلحشور بیشتر جلالی است و گاهی پدرش میاندار هیاتش می­شود. مهدی اکبری روضه­هایش را با صلابت می­خواند و در وصف ابهت اهل­بیت سنگ تمام می­گذارد. این مداح اهل­بیت به مکارم اخلاق هم توجه خاصی دارد.
 
 
جواد مقدم


مداح جوان تهرانی  که نوحه­هایش همیشه بدیع و بعضا به زبان ترکی است. او به دستگاههای سنتی مسلط است و گاهی قدیمی­ها شکل خواندن او را نمی­پسندند. با اینحال صدای بسیار زیبا و غزلهای برگزیده و پرمغز و اشکهای او در میان نوحه ­هایش باعث می­شود که گاهی تنها صدای او توانایی آشفتن دلهای بی­درد و یا آرام کردن دلهای شکسته را داشته باشد. جواد مقدم ساکن اطراف آزادی تهران است و خودش را مقلد آقای بهجت و پیرو مقام معظم رهبری معرفی کرده و ایشان را نایب امام زمان می­داند.
 
 
 
نزار القطری

 وی تحصیلاتش را در قطر به اتمام رسانده است. از شش سالگی به مدرسه رفته و در هشت سالگی شروع به حفظ قرآن کرده و توانسته نیمی از قرآن را از بر کند.
اسم اصلی نزار القطری، نزار فضل الله روانی است (یعنی اسم پدرش فضل الله است) و در تاریخ پنجم ژوئن 1971 در قطر به دنیا آمده. او به زبان های عربی، فارسی، انگلیسی و اردو تسلط کامل دارد.
 
نزار قطری دارای سه فرزند است با نام های کوثر، حسین و علی. نزار القطری مدتی مقیم لندن بوده است و در حال حاضر در کویت ساکن است
.
وی تحصیلاتش را در قطر به اتمام رسانده است. از شش سالگی به مدرسه رفته و در هشت سالگی شروع به حفظ قرآن کرده و توانسته نیمی از قرآن را از بر کند.
او همچنین توانسته است در کودکی، هفت بار بین همسالان خودش مقام اول در رشته حفظ قرآن را به دست آورد.
 
مداحی را از 8 سالگی و با دو بیت از قصیده ای که مادرش زمزمه می کرد شروع کرد. زمانی که مشتاقانه برای قرائت قرآن به حسینیه می رفت. جالب است که به خاطر اینکه از آن قصیده فقط دو بیت را حفظ کرده بود ، در مداحی هایش همان دو بیت را نزدیک به بیست بار می خواند!
در همان ایام بود که روزی قصیده مشهور «خیرة الله من الخلق أبی» را خواند.
و از آن زمان تا کنون در پایان تمام مجالسی که نزار قطری در آن مداحی می کند، این قصیده را تکرار می کند و هر شب آن را می خواند.
نزار قطری 28 سال است که این قصیده را می خواند
 
اجرای نوحه عربی فارسی «أنا مظلوم حسین» در تاریخ 22 دی ماه 1386 در کربلای معلا توسط «نزار القطری» بوده است که شبکه سوم سیما بعد از اخبار شبانگاهی 24 دی ماه، برای اولین بار آن را پخش کرد مداحی زیبای نزار القطری در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۸۶ در کربلای معلی اجرا شده وتاکنون بارها از سیمای جمهوری اسلامی و رادیو پخش شده است. این مداحی که بصورت عربی - فارسی اجرا شده با استقبال گسترده هموطنانمان مواجه شده است.
 


حسین سیب سرخی


سیبسرخی هم از مداحهای شرق تهران است. او به اصول موسیقی و آواز کلاسیک بسیار مسلط است و همین توانایی او را در زیبایی مدح اهلبیت کمک کرده است.
سیب سرخی هیچگاه از ملودیهای تند پاپ در هیاتها استفاده نمیکند و به مدحهای تاریخی اهلبیت بسیار علاقمند است.


 
عبدالرضاهلالی
 
هیئت الرضا میدان امام حسین خ دماوند قاسم آباد حسینه صباق چی متولد 1360 , اصالتا خرمشهری است و بزرگ شده تهران است ,متاهل و دارای دو کودک , دیپلمه نقشه کشی ساختمان و دانشجوی انصرافی حقوق قضایی , در حال حاضر در تهران پارس سکونت میکند.در سن, 12 13 سالگی در هیئت الرضا قاری قرآن بود و در همان سنین با شرکت در مجالس حاج منصور ارضی تقریبا آداب مداحی را آموخت , تا قبل از سال 1379 تنها اهالی منطقه میدان خراسان تهران او را به عنوان مداحی جوان میشناختند , اما از سال 1382 با برپایی هیئت الرضا در مسجد جامع ابوذر نام او نیز به عنوان مداحان سرشناس اضافه شد .
 


/ 14 نظر / 2019 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میلاد

چرا زندگینامه حاج حمید قلیچ خانی را درج نکردید

فرهاد

سلام اخوی اطلاعات دراین مورد ضعیفه فقط اشاره کنم به مداحانی همچون برادران طاهری هلالی سیب سرخی ....

سعید

سلام ولی تو این مطالب شما جای حاج عباس واعظی و حاج محمد طاهری و ... خیلی خالیست

محسن

سلام مداح فقط حاج احمد واعظی و بس التماس دعا

فرحدل

سللام استاد عزیزم.خواستم بگم رهبر مداحان رویادتون رفته بگید حنجره طلای مداحای دنیا:حاج حسین سیب سرخی

محمد علي حيدري

در تارنماي ذاكر الحسين جواد تلطفي به سوگ مادر قمر منير بني هاشم ع نشستيم . شب شهادت مادر ادب مراسم سوگواري در هيئت محبان الحسين ع با سخنراني حاج داوود فقيهي ونواي ذاكر الحسين جواد تلطفي http://talatofi.blogfa.com/ اگه قبلا لينك مون كرديد بسيار سپاس گزاريم اگه هم تاحالا لينكمون نكرديد مي تونيم در خدمتتون باشيم .با افتخار خاك پاي حسينيان . محمد علي حيدري

علی

ممنون از مطالب خوبتان

موفق وپیروز وبی ریا باشید نسل ما به شما نگاه مکند اجراکم عندالله

حسن

سلام همه مداح ها خوبند ولی خدا بیشتر بهشان اخلاص بدهد ولی من عاشق صدای کویتی پور هستم وخواندنش را به کسی نمی دهم ودر روضه خوانها هم عاشق مرحوم احمد کافی هستم

مسعود

خدایی این لیست بدون نام فخرمادحین سیدذاکرین آسیدجوادذاکر.ره. هیچ وپوچه