ما باآل سعودمشکل داریم

عرب وعجم فرقی ندارند


حادثه تلخ تجاوز به دو زائر جوان ایرانی در فرودگاه جده باعث رنجش خاطر و خشم بی سابقه ایرانیان شد، به طوری که جمعیت کثیری شنبه صبح با برگزاری تجمعی خودجوش در مقابل سفارت عربستان اعتراض خود را نسبت به رفتار ناشایست ریاض با ایرانیان نشان دادند.

درحالیکه نارضایتی و عصبانیت مردم رو به افزایش بود، پیام هایی در شبکه های اجتماعی دست به دست شد که اکثر آنها دارای محتوای نامناسب و غیرعقلانی بود و حکایت از آن داشت که نویسندگان آن، بی اطلاع از مسائل مختلف، تنها به تخلیه روحی و روانی خود مشغولند و یا آنکه عامدانه، بر طبل این اقدام می کوبند.

در این متون که در گروه های مختلف در وایبر و امثالهم انتشار پیدا می کرد به جای انتقاد از رفتار حکومتی که سرزمین عربستان را اداره می کند و وظیفه ی حراست از دو مسجد مقدس و زائرین آن را برعهده دارد، بعضاً به نژاد عرب بدگویی می کنند و دشنام های فراوان نثار آن ها می کند.

 اما این مسئله نباید منجر به آن شود که فردی به خود اجازه توهین به نژاد و قومی دیگر را دهد، بالاخص آنکه یکی از اقوام دوست داشتنی و غیرتمند «ایران»، اعرابی هستند که در برخی استان های جنوبی زندگی می کنند ؛ قومی که در طول تاریخ و بالاخص در تاریخ معاصر و در هشت سال دفاع مقدس، غیورانه در برابر دشمن بعثی ایستادند و و حتی بیش از دیگر اقوام ایرانی ، هزینه های سنگینی متحمل شدند.

از همه این مسائل نیز بگذریم، کلام گوهربار حضرت رسول(ص)در این مورد ، حقیقتاً زیباست و جای تامل بسیار دارد. ایشان می فرمایند: «ای مردم خدای شما یکی است، پدر شما یکی است. هیچ برتری برای عرب و عجم نیست و نه عجم بر عرب و نه سیاه بر سفید و سفید بر سیاه و سرخ پوست به سیاه و سیاه بر سرخ پوست شرافتی ندارد، مگر به تقوی. شریف ترین شما نزد خداوند کسی است که تقوایش بیشتر باشد.»

جا دارد آن دسته از هموطنان گرامی که در گروه های موبایلی مانند وایبر ، تلگرام و ... مشغول باز نشر نوشته ها و پیام های توهین امیز نسبت به نژاد عرب هستند، از این اقدام ناپسند دست بردارند و اگر انتقادی نیز به این حادثه دارند، آن را در قالب متنی متین و به دور از تعصبات نژادی اظهار کنند. دیگر همطونان نیز، می توانند در قبال چنین واکنش های احساسی و دور از منطق و آداب نیز تذکر داده و خواستار انتقاد مودبانه و موثر، نسبت به چنین وقایعی شوند.

بی تردید، این گونه فضاهای ناپاک در جامعه ، که بعضاً با دخالت مشکوک برخی جریان های خطرناک ، فعال می شوند، منجر به تشدید تنش های فرقه ای می شود که ضرر آن، در شرایطی حساس فعلی بس خطرناک و هولناک خواهد بود.

/ 1 نظر / 24 بازدید
خدایی در این نزدیکی است

عرب با آمریکایی چه فرقی داره وقتی می گیم مرگ بر..... دیگه نباید جداشون کنیم بقیه ی کشور ها هم بنده ی خدان و کسی نباید چیزی بگه ایرانیان از زمان های گذشته تا به امروز با عرب جماعت مشکل داشته و خواهشا بخاطر ائمه برای اونا مصونیت ایجاد نکنید ائمه ی ما یک تافته ی جدا بافته است که متعلق به هیچ جایی نیستند و خواهشا ائمه را با عربان یکی نکنید