11 سپتامبر؛ به روایت نیویورک تایمز

11 سپتامبر؛ به روایت نیویورک تایمز

 

گزارش نیویورک تایمز حاکی است با گذشت هفت سال از حملات 11 سپتامبر به نیویورک و واشنگتن، تفکر رایج در خاورمیانه این است که این طرح دسیسه‌ای از سوی آمریکا و صهیونیست‌ها علیه اسلام بوده است.

"مایکل اسلکمن" در این گزارش در شماره اخیر روزنامه نیویورک تایمز نوشت: «تفکر رایج در قاهره و دیگر شهرهای خاورمیانه این است که "اسامه‌ بن‌لادن" رئیس شبکه تروریستی القاعده نمی‌توانسته تنها عامل حملات 11 سپتامبر باشد و اسرائیل و آمریکا اگر در اجرای این دسیسه دست نداشته‌ باشند حتماً در طرحریزی آن دست داشته‌اند.»

بنا بر این گزارش، این نتیجه‌گیری‌ نیست که بطور رسمی و تحقیقی در کتابی آمده باشد بلکه بعد از نشستن پای صحبت‌های مردم عادی در منطقه از فروشگاه‌های دوبی گرفته تا پارک‌های الجزیره و قهوه‌خانه‌های ریاض و قاهره، می‌توان به آن پی برد.

تفکر رایج در خاورمیانه این است که "اسامه‌ بن‌لادن"نمی‌توانسته تنها عامل حملات 11 سپتامبر باشد و اسرائیل و آمریکا اگر در اجرای این دسیسه دست نداشته‌ باشند حتماً در طرحریزی آن دست داشته‌اند.

"احمد ایساب" یک مهندس 26 ساله سوری که در امارات کار و زندگی می‌کند به خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز گفت: «من آنچه را دولت‌ها و رسانه‌های غربی می‌گویند، باور نمی‌کنم. این امر نمی‌تواند درست باشد. چرا باید آنها راستش را بگویند؟ به نظر من آمریکا این کار را سازماندهی کرد تا بتواند از آن به بهانه‌ای برای عراق به خاطر نفت استفاده کند.»

این روزنامه نوشت: «شاید ساده باشد که آمریکایی‌ها این امر را اوهام بدانند. اما این انکار مانع از درک این تفکر از سوی سران غربی بخصوص سران واشنگتن می‌شود که نیازمند درک آن هستند. این که این ایده‌ها نخستین ناکامی در مبارزه علیه تروریسم است. چرا که آنها در متقاعد کردن مردم خاورمیانه به این امر که آمریکا علیه تروریسم در نبرد است نه این که جنگ صلیبی علیه اسلام به راه انداخته، ناکام بوده‌اند.»

 

این گزارش به نقل از "مشاری الذایدی" یکی از ستون‌نویسان روزنامه سعودی "الشرق‌الاوسط" نوشت: «آمریکا باید نگران باشد زیرا برای این که به مردم گفته شود، یک شیطان واقعی در کار است باید مردم ابتدا آن را باور کنند تا به شما کمک کنند. در غیر این صورت تلاش شما برای مبارزه با تروریسم از میان می‌رود. این یک جنگی نیست که تنهایی به میدان بروید بلکه یک نبرد همگانی است.»

نیویورک تایمز نوشت: «دلایل فراوانی وجود دارد که مردم این منطقه باور کنند که حملات 11 سپتامبر بخشی از دسیسه علیه اسلام بود. مردم خاورمیانه بارها و بارها این گفته را تکرار کرده‌اند که باور نمی‌کنند مشتی عرب بتواند عملیات علیه ابرقدرتی مانند آمریکا به راه انداخته باشند. اما آنها می‌گویند سیاست‌های واشنگتن بعد از حملات 11 سپتامبر بخصوص حمله به عراق نشان داد که آمریکا و اسرائیل در پس این حمله تروریستی به ساختمان تجارت جهانی و پنتاگون بوده‌اند.»

نخستین نکته این است که چرا یهودیان در آن روز در ساختمان تجارت جهانی حضور نداشتند. این که چگونه به یهودی‌ها گفته شد تا در خانه بماند و این امر را از همکاران خود پنهان نگهدارند .

"محمد ابراهیم" فروشنده 36 ساله در محله "بلاغ" قاهره گفت: «شاید مجریان عملیات عده‌ای عرب بوده‌اند اما فکر آن چی؟ این امر توسط آدم‌های دیگر،‌ آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها صورت گرفته است.»

این روزنامه نوشت: «این گفت‌وشنودها چنان در خاورمیانه گسترده است که کسی نمی‌داند برای اولین بار کجا آن را شنیده است. نخستین نکته این است که چرا یهودیان در آن روز در ساختمان تجارت جهانی حضور نداشتند. این که چگونه به یهودی‌ها گفته شد تا در خانه بماند و این امر را از همکاران خود پنهان نگهدارند سوالی است که در میان مردم بخاطر این اعتقاد بروز می‌کند که یهودیان [صهیونیست‌ها] در پس بسیاری از دردسرهایی قرار دارند که آنها با آن مواجه هستند

منبع : فارس

 

 

 

 

 

 

 

/ 6 نظر / 10 بازدید
سید علیرضا شمس نیا

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات با مطلبی تحت عنوان خرما بهترین غذا برای روزه داران در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیام و نظرتان هستم .

ارباب حسنی

سلام در ماه مبارک رمضان بسیار التماس دعا داریم [خداحافظ]

امیرحسین

با سلام. آقای رضوانیان از دوستان خوب بنده هستند و بنده خدمتشان ارادت دارم اما این وبلاگ مربوط به ایشان نیست. موفق باشید و برقرار.

محمد ملک آبادی

آقای خدمتی سلام علیکم ماه خدا بر شما نیز مبارک باشد . از لطف شما نسبت به وبلاگ اخبار کاشان سپاسگزارم . اگر دقت کرده باشید وبلاگ اخبار کاشان از 17 مرداد امسال همزمان با روز خبرنگار فعالیت خودش را به پایان برد و فعالیتهای جدید خود را در گستره وسیع تری با عنوان اولین سایت پورتال خبری کاشان با آدرسhttp://knp.ir آغاز نموده. لذا منتظر حضور سبزتان در پورتال خبری کاشان و استفاده از نکته نظرات شخصیت قابل احترام و فرهیخته شهرستان آران و بیدگل جناب خدمتی عزیز هستم و اما سایت پورتال خبری هنوز نسبت به ایجاد گزینه پیوند ها اقدام نکرده است و در حال طراحی این گزینه هستم که به روی چشم وبلاگ جامع و مفید شما نیز جزو پیوندهای پورتال خبری کاشان خواهد بود . موفق و موید و سلامت باشید .