نوروز ایرانی ،اسلامی است بعد از اینکه اسلام آمد و با مساله نوروز مواجه شد، آدابی که ائمه برای ما نقل کرده‌اند باعث شد که عیدنوروز رنگ و بوی معنوی و دینی به خود بگیرد و در مفاتیح هم به آداب عید نوروز اشاره شده است.


امام صادق(ع) برای اینکه بتوانیم نوروز را با بهترین آداب شروع کنیم به معلی بن خنیس گفت در روز نوروز غسل انجام دهید. غسل یکی از کارهای تاکید شده که در روز عید نوروز با پاکیزه‌ترین لباس و عطر خود را معطر کنیم.
 یکی دیگری از آدابی که در نوروز به آن سفارش شده‌ است این است که آن روز را روزه بداریم، چرا که روزه یک عمل عبادی است و روز نوروز چهار رکعت نماز دارد که برای خواندن آن می‌توان به مفاتیح‌الجناح مراجعه کنیم.تمامی این اعمال عبادی نشان از این دارد که عید نوروز ما مورد تایید ائمه قرار گرفته است و آنچه مورد تایید نیست خرافات‌ آن مثل چهارشنبه سوری است.
انجام صله رحم باعث می‌شود که انسان پاکیزه شود، اموال او زیاد می‌شود، بلا را دور می‌کند و مرگ ناگهانی را به تاخیر می‌اندازد و این صله رحم که در ایام نوروز جزء آداب و رسوم است مورد تایید ائمه هم قرار گرفته است.
یکی از آیینهایی که ما ایرانیان در زمان تحویل سال به آن اهمیت می‌دهیم حضور در بقاع متبرکه است و دعا کردن در اماکن مقدس و روزهای خاص هم در دین اسلام و هم در آیین نوروزی به آن توصیه شده است و بهترین جا برای دعا کردن بقاع متبرکه است.
 در لحظه تحویل سال دعا کردن و به یاد خدا بودن مهم است و در آداب دعا داریم که در امکان مقدس به دعا بپردازید.
مردم شهرماگروهی موقع سال تحویل درجوارحضرت ثامن الحجج (ع),عده ای هم درقم وجمکران هستند.شماهم میتوانید این لحظات خاطره آمیزرادرجوارامامزاده هاشم؛امامزاده قاسم یاامامزاده محمدهلال علیهم السلام سپری کنید.دراین ساعات بیادبیماران ,زندانیان,گرفتاران باشیدوآنان رادعاکنید.
برای همه شماآرزوی سالی سرشارازخیروبرکت وتندرستی وکامیابی دارم.
 

/ 2 نظر / 7 بازدید
مردي از مختص آباد

سلام استاد عيد رو به شما وخانواده تان تبريك ميگم و اميدوارم سال خوشي داشته باشيد

ابوالفضل عنایتی

نکات مورد توجهی بود . از غلطگیری شما هم ممنونم.معلومه دقیق خونده بودی