خطرموج دوم مصرف گرایی


بحران مصرف گرایی جدید


هنوز از یادها نرفته است که آیت الله هاشمی در خطبه های نماز جمعه بعد از جنگ 8 ساله  اعلام کرد: جنگ تمام شده و می بایست در اوضاع و احوال خودمان تغییراتی به وجود بیاوریم و در جامعه مانور تجمل بدهیم.

این جملات آثار نامطلوبی بر جامعه گذاشت و روحیه تجمل گرایی را در بین مردم ترویج داد  و بین بسیاری از خانواده های کم بضاعت که امکان برخورداری از تجملات را نداشتند با گروه ثروتمند فاصله طبقاتی زیادی ایجاد کرد.به این ترتیب بود که توزیع ناعادلانه در آمد و گسترش تجملات در کشور، موج اول مصرف گرایی را رقم زد و سیاست توسعه اقتصادی دولت هاشمی رفسنجانی پای انواع کالاهای وارداتی را به کشور باز کرد.
 
حالا نیز با برداشته شدن سد تحریم‌ها و افزایش ورود ارز به کشورکه بی تردید  باعث افزایش ورود کالاهای خارجی به ایران می‌شود، بیم ها برای هجوم موج دوم مصرف گرایی در جامعه ای که به اجناس چینی و ترکی خو گرفته و تولید ایرانی را فراموش کرده بیشتر می شود.

در واقع رفع تحریم ها  می‌تواند تاثیرات مثبت و منفی در اقتصاد کشور و معیشت مردم داشته باشد. با حذف تحریم‌ها و تامین مواد اولیه تولید، واحدهای صنعتی و کشاورزی که به دلیل نداشتن مواد اولیه با ظرفیت کامل کار نمی‌کنند، می‌توانند دوباره فعالیتشان را توسعه دهند، اما به شرطی که واردات به مواد اولیه مورد نیاز تولید ختم شود.

منبع

/ 0 نظر / 26 بازدید