امریکایی ها، شیفته زبان عربی

امریکایی ها، شیفته زبان عربی

 نتیجه یک مطالعه نشان داد موج شدید علاقه به آموختن زبان های بیگانه در بین دانشجویان امریکایی شایع شده است. تعداد افرادی که در کلاس های آموزش زبان عربی ثبت نام کرده اند در سال 2006 نسبت به سال 2002 دوبرابر افزایش یافته است.

آمار موسسه آموزش زبان های خارجی امریکا نشان داد که با ورود به عصر جهانی شدن دولت به شدت از برگزاری کلاس های زبان حمایت می کند و دانشجویان نیز خود علاقه زیادی به یاد گیری زبان های بیگانه دارند. ظرف چهار سال گذشته ثبت نام در کلاس های آموزش زبان های خارجی 9/12 درصد افزایش یافته است.

هنوز هم اسپانیولی پرطرفدارترین زبان در بین امریکایی ها است و بیش از 823 هزار زبان آموز مشغول فراگیری آن هستند. تعداد زبان آموزان این زبان نسبت به سال 2002 حدود 3/10 درصد افزایش یافته است که حدوداً دو برابر تعداد زبان آموزان فرانسوی است. فرانسه دومین زبان مورد علاقه امریکایی ها است.

اما رشد آموزش زبان عربی نسبت به دیگر زبان ها از همه بیشتر بوده است و عربی در زمره 10 زبان برتر این کشور قرار گرفته است و هم اکنون 24 هزار نفر مشغول تحصیل آن هستند. در سال 2002 تنها 10600 نفر به یاد گیری این زبان مشغول بودند.

تعداد موسساتی که به آموزش زبان عربی می پردازند تقریباً دو برابر شده و به 466 موسسه رسیده است. به علاوه در دانشگاه ها دوره های کارشناسی و کاردانی برای آموزش این زبان تاسیس شده است. بین سال های 2002 تا 2006 تعداد ثبت نام کنندگان رشته عربی در دانشگاه جرج تاون از 222 نفر به 482 نفر رسیده است.

این رقم در دانشگاه بوستون از 37 نفر در سال 2002 به 156 نفر در سال 2006 و در دانشگاه آریزونا از 65 نفر به 184 نفر رسیده است.به نظر می رسد علت گرایش شدید امریکایی ها به یاد گیری عربی و روسی تاثیر اتفاقات جهانی است اما کارین رایدینگ استاد رشته زبان عربی در دانشگاه جرج تاون بر این باور است که این موج همچنان ادامه خواهد داشت و متوقف نخواهد شد. او گفت: «جوانان امروز در یافته اند که دنیا واقعاً کوچک تر از گذشته شده است. بنابراین آنها با اشتیاق هرچه تمام برای جامه عمل پوشاندن به اهداف خود به یادگیری این زبان روی آورده اند.»

 از:روزتامه اعتماد

/ 2 نظر / 37 بازدید
توحید

سلام دوست عزيز وبلاگ قشنگي داري. از نوع نوشته هات و مطالبت خوشم اومد حتما يه سر هم به من بزن. آخرين پستمو با دقت بخون موفق و پيروز و سربلند باشي منتظرم ياعلي

مصطفی

مشک ان است که ببوید نه انکه عطار بگوید