جوانترین شمع هدایت

شهادت مظلومانه جوانترین شمع هدایت و

نهمین بحر کرامت، تسلیت و تعزیت باد.

 

 


زندگینامه امام جواد(ع)دریک نگاه:

 

اسم: محمد.

کنیه: ابو جعفر ثانی.
 القاب: تقی، جواد، مرتضی منتجب، مختار، قانع و عالِم.
منصب: معصوم یازدهم و امام نهم شیعیان.


تاریخ ولادت: نوزدهم ماه مبارک رمضان سال ۱۹۵ هجری. همچنین هفدهم و پانزدهم ماه رمضان نیز نقل شده است؛ اما مشهور بین شیعیان، دهم رجب سال ۱۹۵ هجری می‏باشد. در دعای ناحیه مقدسه نیز آمده است: «اللَّهُمَّ اِنّی‏ اَسْئَلُکَ بِالْمَوْلُودَیْنِ فی‏ رَجَبٍ، مُحَمَّدِ بْنِ عَلیٍّ الثَّانی وَابْنِهِ عَلیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ المُنْتَجَبِ»


محل تولد: مدینه مشرفه، در سرزمین حجاز (عربستان سعودی کنونی).
نسب پدری: امام رضا، علی بن موسی بن جعفر بن محمدبن علی بن حسین بن علی بن ابی‏طالب علیه السلام.


نام مادر: سبیکه، یا سکینه مرسیه و یا درّه که حضرت رضا علیه السلام او را خیزران نامید. وی از اهالی «نوبه» و از خاندان ماریه قبطیه، مادر ابراهیم، پسر پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و از زنان بزرگوار زمان خویش بود.


مدت امامت: از زمان شهادت امام رضا علیه السلام، در آخر ماه صفر سال ۲۰۳ هجری تا ذی قعده سال ۲۲۰ هجری، به مدت شانزده سال و نه ماه.


تاریخ و سبب شهادت: امام جواد علیه السلام پس از چندی به سفر حج رفتند و از آنجا به مدینه بازگشتند، و پایان خلافت مامون در آن شهر ساکن بودند. پس از مرگ مامون به دستور معتصم عباسی، در سال ۲۲۰ هـ.ق، به همراه همسرش ام الفضل، به بغداد رفتند و در آخر ذی قعده همان سال در سن ۲۵ سالگی، به وسیله زهری که همسرش، ام الفضل، دختر مأمون به تحریک برادرش، جعفر بن مأمون و عمویش، معتصم عباسی، به آن حضرت خورانید، به شهادت رسیدند.


محل دفن: مقابر قریش بغداد، در جوار قبر شریف جدشان، امام موسی کاظم علیه السلام که هم اکنون به کاظمین معروف است.

/ 0 نظر / 6 بازدید