وایبر

نگاهی به آسیبهای یک ابزارجاسوسی صهیونیسم

 

«وایبر» یکی از نرم افزارهای ارتباطی است که حالا در کنار سایر نرم افزارهای مشابه جایگاه خاص و مشتریان ثابت خود را دارد. اما آنچه مدتی است مشتریان وایبر را درگیر خود کرده گروه های وایبری است که در این فضای مجازی به راه افتاده و رفته رفته شکل گسترده تری به خود می گیرد.


اگر پیش از این جوانان یک خانواده در تنهایی و جمع برای رد و بدل کردن پیامک سر در گوشی های تلفن همراهشان داشتند حالا وایبر مرزهای سنی را هم رد کرده و افراد مختلفی در سنین متفاوت با وایبر مشغولند و اگر در گروههای وایبری عضویت داشته باشند مشغله شان دوچندان خواهد شد.

عضویت همزمان در چند گروه وایبری که هر کدام بین 50 تا 100 عضو دارند به ویژه در شرایطی که شما خود را ملزم می کنید در جریان همه مکالمات صورت گرفته در این گروه ها قرار بگیرید باعث خواهد شد شما برای مدت زمان زیادی سر در گوشی یا تبلتتان داشته باشید و به تبع آن وقت زیادی از شما گرفته خواهد شد و چه بسا این امر موجب تهدید نهاد خانواده شود.

یکی دیگر از معایب گروههای وایبری این است که ممکن است بدون اطلاع و خواستتان به عضویت یک گروه وایبری درآیید. در این شرایط اگرچه امکان ترک گروه هم برای شما وجود دارد اما به محض ورودتان به گروه مذکور سایر اعضای گروه که ممکن است بسیاری از آنها را نشناسید به نام، شماره تلفن و احتمالا عکسی که از خود در وایبر گذاشته اید دسترسی پیدا می کنند.

از دیگر مشکلاتی که ممکن است کاربران وایبر به دلیل کم اطلاعی با آن مواجه شوند مطلع شدن افراد ناشناس از محل سکونت آنها در صورت فعال بودن گزینه location(آدرس) است که حتی می تواند این کاربران را با مشکلات جدی مواجه کند.

به اشتراک گذاشتن مطالب غیر واقع، شایعات و حتی جمله ها و عباراتی منسوب به نویسندگان و اندیشمندان بزرگ که بسیاری از آنها منطبق بر واقعیت نیست هم از دیگر آسیب ها گروههای وایبری است.

گاهی هم گروههای وایبری به واسطه آشنایی و صمیمیتی که بین افراد ناشناس ایجاد می کنند موجب عادی سازی نوع خاصی از روابط و حتی گاه شکسته شدن حریم ها خواهد شد.

قطعا این نوشتار در پی این نتیجه گیری نیست که باید نرم افزارهای ارتباطی را غیر فعال کرد یا بر مزایای آن هم چشم پوشید چرا که به هر حال هر تکنولوژی به فراخور امکاناتی که در اختیارمان قرار می دهد موجب سهل تر شدن برخی امور از جمله ارتباط بین افراد هم می شود اما آنچه در این میان اهمیت دارد داشتن اطلاع دقیق از نقاط ضعف این نرم افزارها برای در امان ماندن از آسیب های آن است.
/ 0 نظر / 22 بازدید