تاخت وتازدشمن درفضای رهاشده مجازی

 

هیچ‌کس سر منافع ملی‌اش تعارف نمی‌کند. ولی در کشور ما متأسفانه این‌گونه نیست. در بررسی‌ای که درباره نحوه برخورد کشورها با این موضوع داشتم مشاهده کردم که مثلاً کره جنوبی بااینکه با آمریکایی‌ها دوست است ، شبکه‌اجتماعی آمریکایی را به کشورش راه نداده است. کره شبکه‌اجتماعی «لاین» را راه‌اندازی کرد ، جمعیت این کشور ۵۰ میلیون نفر است الآن تعداد اعضای لاین ۴۰۰ میلیون نفر است ، یعنی توانسته فرهنگ خودش را به کشورهای دیگر ازجمله ایران صادر بکند. یا تانگو برای کشور ژاپن است. چند برابر جمعیت ژاپن عضو دارد. واتس‌آپ و اینستاگرام آمریکایی است و فقط ده درصد افرادی که در آن فعال هستند آمریکایی‌اند. تلگرام برای رئیس کنگره صهیونیست‌های روسیه و آلمان است. وایبر برای اسرائیل است.

یعنی هر کشوری آمده برای خودش یک شبکه‌اجتماعی راه انداخته و مردم خودش را وارد شبکه‌اجتماعی خودش کرده است. و معلوم است که هیچ آدم عاقلی اجتماع خودش را دست غریبه‌ها نمی‌دهد. حتی اوباما که رئیس‌جمهور کشوری است که لشکرکشی می‌کند به کشورهای دیگر و به‌اصطلاح دنبال این است که برای آن کشورها مثلاً آزادی به ارمغان بیاورد در شبکه ان بی سی نیوز آمریکا خبرنگار ازش می‌پرسد که دختر شما از سیزده سال رد شده و هم‌اکنون پانزده ، شانزده سال سن دارد ، چرا اجازه نمی‌دهید در شبکه‌اجتماعی فعال باشد؟ می‌گوید من نگران بچه‌ام هستم به خاطر همین اجازه نمی‌دهم وارد شبکه مجازی بشود. و حریم خصوصی‌اش نقض بشود. بعد خبرنگار می‌پرسد اگر بچه شما بخواهد با این سن کم با ماشین برود و از شهر خارج بشود، شما بیشتر نگران می‌شوید یا اینکه برود در این شبکه‌های اجتماعی؟ می‌گوید اگر وارد این شبکه‌ها بشود نگرانی من بیشتر است. از میشل اوباما همسر رئیس‌جمهور آمریکا می‌پرسند، می‌گوید که من به‌هیچ‌عنوان اجازه ورود به این شبکه‌ها را نمی‌دهم و اصلاً این شبکه‌ها برای ما ساخته نشده‌اند. بعد اوباما وارد یک مدرسه می‌شود و یک دانش‌آموز به او می‌گوید من می‌خواهم یک روز رئیس‌جمهور بشوم.چه‌کار بکنم؟ به او می‌گوید وارد این شبکه‌ها نشو(!)

شما ببینید غربی‌ها خودشان دارند با این قضیه برخورد می‌کنند و حتی برای افراد زیر ۱۳ سال سایت آن را فیلتر کرده‌اند ولی در ایران اجازه این کار داده نمی‌شود(!)

چه باید کرد؟

با این تفاسیر چه باید کرد؟ ازیک‌طرف بحث فیلترینگ هوشمند مطرح می‌شود و از سوی دیگر برخی قائل به این هستند که با وجود فیلترشکن‌ها اصلاً امکان فیلتر وجود ندارد و این خود باعث وجود حساسیت در بین شهروندان می‌شود؟

– اول اینکه فیلتریک هوشمند منطق اجرا ندارد. چرا که اطلاعاتی که شما وارد شبکه‌های اجتماعی می‌کنید به صورت رمز در می‌آیند و وقتی که رمز می‌شود دیگر به صورت انبوه قابل رمز گشایی نیست که بخواهند ببینند که این فیلم و یا عکس چیست تا وقتی که دیدند که آن‌ها نامناسب هستند انتقال پیدا نکند.

دوم اینکه اگر فیلترینک هوشمند بکنند تا آن نرم افزار بخواهد فیلم و عکس را بررسی بکند اینترنت به صورت آفلاین در آمده است. که چنین چیزی شدنی نیست.

سوم اینکه حتی اگر بپذیریم که می‌توانند بررسی بکنند مثل این می‌ماند که هواپیمای آمریکا را ما ببریم کارواش، تمیزش بکنیم و به آن گل بزنیم و بعد بگوییم که این هواپیمای خوشگل بیاید موشک‌های خودش را روی سر مردم بریزد و بعد هم ذوق بکنیم(!) شبکه‌های اجتماعی تجهیزات نظامی ارتش آمریکا و اسرائیل هستند و مسلم است که اسرائیل چیزی نمی‌سازد که ما را به تعالی برساند.

در نتیجه مثل جنگ موشک جواب موشک. اگر او تانک دارد ماهم باید تانک داشته باشیم اگر او هواپیما دارد ما هم هواپیما داشته باشیم.نه اینکه بیاییم هواپیمای دشمن را خوشگلش بکنیم. این‌ها می‌گویند یک سری از آلودگی‌های این شبکه‌ها را می‌گیریم -که در اینستاگرام دیدیم که اصلا موفق نبودند- بعدش می‌گذاریم در کشور فعالیت بکند و اطلاعات مردم ما را خارج بکنند. خوب این چه منطقی است؟! بروید تولید کنید، بروید بسازید و زحمت بکشید. فیلترینگ هوشمند خوب است اما برای ۲۵ درصد «گیت وی» نه برای صد در صد آن. ۷۵ درصد «گیت وی» با محتوای رمز است. اصلا قابل پردازش نیست که بخواهد فیلترینگ اعمال بشود.

منبع

/ 2 نظر / 19 بازدید
گلی در کویر

سلام استاد سال نو مبارک جای بسی تأسف است از این همه بی خیالی ما. شما را به خواندن پستی با همین مضمون با عنوان "مثل کبک زیر برف" دعوت میکنم. در صورت صلاح خوشحال میشوم مطلب را اطلاع رسانی فرمایید. ممنون

گلی در کویر

سلام استاد سال نو مبارک جای بسی تأسف است از این همه بی خیالی ما. شما را به خواندن پستی با همین مضمون با عنوان "مثل کبک زیر برف" دعوت میکنم. در صورت صلاح خوشحال میشوم مطلب را اطلاع رسانی فرمایید. ممنون