همه چیزآماده برای برگزاری نکوداشت صباحی بیدگلی


 


قریب به دوسال پیش بودکه چندتن ازفرهنگیان شهر پیشنهادبرگزاره ای  نکوداشتی  رابرای شاعرنامی ومرثیه سرای بزرگ دوره بازگشت ادبی  یعنی صباحی بیدگلی رابه استاددکترعبدالله موحدی بیدگلی دادند.ایشان که تازگی ازبرگزاری کنگره ابوالرضاراوندی وفاضلین نراقی فارغ شده بوداین پیشنهادراپذیرفت واولین جلسه هماهنگی وپشتیبانی رادرپاییز89درکانون شهیدبنی طباباحضورعده ای ازهیات امنای شهرک صنعتی ونیزگروهی ازفرهنگیان ومسوولین ناحیه بیدگل برگزارکردیم واکنون بعدازدوسال به امیدخداشرایط فراهم شده تا 10 روزدیگر این نکوداشت به شکلی آبرومندودرخوراین شاعربزرگ برگزارگردد.


به گفته دکتراصغردادبه دبیربرگزاری همایش  تاکنون 190 مقاله به دبیرخانه این همایش ارائه شده ومقالات ارائه شده در 6 موضوع شامل: قرآن و حدیث، سبک شناسی شعری شاعر، بلاغت زندگی و شعر، مرثیه سرایی و کتاب شناسی است واز 190 درصد مقالات تعداد 90 تا ازآنها در 3 مجموعه به چاپ رسیده است . مقالات رسیده بیشتر از کشورهای قزاقستان، تاجیکستان، سوریه، هند، افغانستان، بنگلادش، سوئیس، ارمنستان و جمهوری آذربایجان می باشد.
ازاین به بعد هرکس بخواهد مطلبی برای « صباحی بیدگلی » بنویسد نیاز به استناد کردن به چکیده مقالات و دیوانی که در این همایش ارائه شده است خواهد بودوپس از به اتمام رسیدن سه روز همایش صباحی بیدگلی آثار مکتوبی که شامل: چکیده مطالب، کتاب شناسی، دیوان و سه جلد مقالاتی که  در این همایش به جا خواهد ماند می تواند مورد استفاده در پایان نامه دکترای دانشجویان قرار گیرد.
دبیر برگزاری کمیته علمی این همایش گذشته شهرستان آران و بیدگل رابازمانده ای از یک منطقه ای حاصل خیز و خوش آب و هوا می داندومیگوید: بین شاعرانی که در کاشان و آران و بیدگل  بودند سه شاعر شاخص به نام های محتشم کاشانی، نجیب و صباحی بیدگلی اهمیت خاصی دارند گفت: محتشم به دلیل شاخص بودن 12 بند آن مورد توجه بوده ولی کاری که صباحی بیدگلی در 14 بند نموده است غیر از بعد و برد عمومی که دارد، بعد ادبی و تخصصی ویژه ای درآثارش نهفته است.
انگیزه قابل توجهی که مردم شهید پرور شهرستان آران و بیدگل نسبت به شعرای این شهرستان خصوصا صباحی بیدگلی داشتند باعث شده تا 70 درصد هزینه برگزاری این همایش را تقبل نمایند.
همچنین فرماندارشهرستان جناب آقای سلگی  برگزاری همایش همایش بین المللی صباحی بیدگلی را نقطه آغازی برای بهتر شناخته شدن این شاعر گرانقدر دوره بازگشت ادبی میداندومیگوید: دستگاه های اجرایی این شهرستان همکاری خوبی برای برگزاری این همایش داشته اند. حضور و مشارکت اهالی فرهنگ و هنر و همچنین مردم فرهنگ دوست در همایش بین المللی صباحی بیدگلی بدون شک چشمگیر خواهد بود و به همین علت مشارکت دستگاه های اجرایی در برگزاری این همایش ضروری است.


دراین مدت دوسال ارگانها ونهادهایی مثل هیئت امنای شهرک صنعتی صباحی بیدگلی،شهرداری محترم آران وبیدگل، دانشگاه پیام نور آران و بیدگل و کاشان، دانشگاه آزاداسلامی واحد کاشان ، وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، فرهنگستان و ادب فارسی، شورای گسترش زبان و ادبیات خارجی، انجمن ترویج و ادب فارسی، دایره المعارف بزرگ اسلامی، شهرداری کاشان و دیگر ارگانها ی مربوطه  دست بدست هم داده اندتابرای آغازین باربابرگزاری باشکوه این سمینار سه روزه، این مرثیه سرای نامی قرن دوازدهم رابه ادیبان واندیشمندان جهان اسلام معرفی نمایند. جا داردبه همه آنان یک خداقوت بگوییم ومساعی ایشان راارج بنهیم.

/ 4 نظر / 9 بازدید
طرح حلقه وصال

به نام خدای مهربانترین آرزو با سلام به شما سروران و مهدی یاوران گرامی بدینوسیله به اطلاع کلیه عزیزان وبلاگ نویس می رساند که دور سوم از حلقه وصال از تاریخ 91/7/29 آغاز و تا پايان آبان ماه ، ثبت نام ادامه دارد.

شب هشتم

سلام به امید برگزاری هر چه بهتر و مفید تر این همایش

مصطفی

یعنی که همایش واقعا بین المللیه(بالهجه ارونی بخوان).ایول بازم خوبه که پول کارگرا را صرف این راه کردن.