کنگره بزرگداشت ملامحسن فیض وبهسازی مقبره اش

کنگره بزرگداشت ملامحسن فیض وبهسازی مقبره اش

 

 

کنگره بزرگداشت علامه فیض کاشانی به همت مدرسه عالی شهید درطی سه روزدرتهران وقم  برگزاروفردادردانشگاه کاشان خاتمه می یابد.

سرپرست اداره اوقاف و امورخیریه کاشان گفت: برپایی کنگره بزرگداشت علامه فیض کاشانی به همت مدرسه عالی شهید مطهری تهران بهانه‌ای شد تا کارگروهی متشکل از نماینده ولی‌فقیه در کاشان، فرماندار، شهردار، مدیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، مدیر اوقاف و امورخیریه کاشان به همراه هیئت امنای آرامگاه و همچنین آیت‌الله امامی‌کاشانی رئیس مدرسه عالی شهید مطهری تهران، طرح مرمت و ساماندهی مقبره این عالم شهیر را پیگیری و اجرا کنند.

وی گفت: در مرحله نخست این طرح، نقشه جامع بقعه تهیه و محیط داخلی مقبره ساماندهی شد و از مدتی پیش توسعه صحن در ضلع شرقی آرامگاه و همطرازسازی قبور مومنین آرمیده در جوار این مقبره آغاز شده است.

سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه کاشان تأکید کرد: گر چه اجرای این طرح از مدتی پیش مشکلاتی را

برای تردد مردم و زیارت قبور مؤمنین ایجاد کرده است اما به یاری خدا و با مشارکت مردم، این طرح به زودی و حداکثر تا دو ماه آینده پایان می‌یابد.

فیروزی با اشاره به آرامگاه‌های حافظ، سعدی، خیام و عطار تصریح کرد: مقبره ملامحسن فیض از محل خیرات، مبرات و نذورات مردم درآمدی شایان توجهی ندارد بنابراین شایسته است خیران و نیکوکاران منطقه در اجرای طرح توسعه مقبره این عالم عالیقدر با مسؤلان مربوط مشارکت کنند.

بقعه علامه محدث ملامحسن فیض کاشانی (از بزرگ‌ترین علمای اسلامی قرن یازده ه. ق.) در ناحیه جنوب غربی و در کنار گورستان قدیمی کاشان قرار دارد.

این مقبره در قرن 13 هجری قمری به تقاضای ابونصر فتح‌الله خان شیبانی، شاعر بزرگ عصر قاجار و به دست فرهاد میرزای قاجار ساخته شده است.

همچنین، رهبر معظم انقلاب در آبان سال 1380 در اجتماع بزرگ مردم شهرستان کاشان فرمودند: به بعضی از شخصیّت‌های تاریخی کاشان ظلم شده است؛ یعنی حقّ آن‌ها چنان که باید، شناخته نشده است. یکی از آن‌ها مرحوم فیض کاشانی است.

یادآور می‌شود، فیض کاشانی، یکی از شخصیّت‌های کم‌نظیر و انسانی است که در چندین علم مختلف، جزو سرآمدان است. یک حکیم و فیلسوف بزرگ، یک متکلّم برجسته، یک محدّث نام‏آور، یک رجال صاحب مبنا و مکتب، یک فقیه صاحب آراء برجسته، یک شاعر و یک عارف است. همه این خصوصیات در این مرد جمع است. در کتیبه شخصیّت‌های برجسته مملکت و در چشم خواص و عوام، فیض کاشانی این جلوه را ندارد که در واقع در مقابل چشم کسانی که او را می‏شناسند، دارد. حتّی شنیدم مقبره این عالم بزرگ و فنّان در کاشان از آن آبادی و عمرانی که شایسته آن است، برخوردار نیست. البته گویا فیض وصیت کرده است که روی مقبره او سقف نباشد. به هر حال ستایش بزرگانی از قبیل فیض، ستایش علم و معرفت است.

به نقل از:خبرگزاریقرآنیایران

 

/ 2 نظر / 16 بازدید
مصطفی

[گریه]کنگرهی صباحی بیدگلی که ی[سوال]