هلال شوال 1391 کی رویت میشود؟


خبرهایی ازرویت هلال ماه شوال امسال،میزان فطریه وکفاره 
هلال ماه 29 رمضان در شامگاه 28  مرداد1391  و پس از غروب خورشید، در تمام پهنه ایران غیر قابل رویت است، بنابراین برای رویت آن باید ساعاتی قبل از غروب خورشید، اقدام به رصد هلال در روز کرد. اگر هلال رویت شد ، فردا یعنی یکشنبه 29 امرداد اول ماه شوال است و ماه رمضان امسال 29 روزه می‌شود والادوشنبه عیدفطراست.
هلال ماه شوال به دلیل نزدیکی آن به افق و گرد و غبار موجود در هوا درشامگاه قابل رویت نیست و چند ساعت مانده به غروب خورشید در 28 مرداد در آسمان با ابزار اپتیکی رصد می شود. البته این هلال باریک تنها یک درصد از روشنی قرص ماه  را دارا خواهد بود. جایگاه این هلال در سمت چپ خورشید با فاصله زاویه ای 11 درجه بوده و به دلیل وجود خورشید در آسمان رویت آن با چشم غیر مسلح باید با احتیاط و در نظر گرفتن مسائل ایمنی برای سلامت چشم صورت گیرد.
 
درجه جدایی هلال  ماه از خورشید امسال 11 درجه است که با توجه به اینکه در سالهای قبل این درجه جدایی 8 و یا 9 بود بنابراین امسال رصد ماه  کمی راحت تر از سالهای گذشته خواهد بود.
 
کشورهای موجود درمناطق اروپا، شمال آسیا و کانادار نمی توانند هلال ماه را به راحتی رصد کنند و کشورهایی همچون عربستان، جنوب غرب آسیا و آفریقا می توانند هلال را با چشم غیر مسلح و کشورهای جنوب آفریقا، آمریکا جنوبی و مرکزی، آمریکای شمالی قادر به رصد هلال با چشم مسلح خواهند بود.

این درحالیه که رئیس ستاد استهلال استان تهران  گفته:

 احتمال اینکه امسال ماه رمضان کامل باشد و روز دوشنبه عید اعلام شود، وجود دارد.


 
فتوای حاکم شرع بر سایر فقها ارجح استرئیس مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) اظهار داشت: در ایران، عراق، عربستان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، شبه‌قاره هند، افغانستان، مصر، لیبی، مراکش و مناطق استرالیا و آمریکای شمالی، هلال ماه شوال با چشم مسلح و غیر مسلح در «شامگاه» بیست و نهم رمضان میسر نخواهد بود و فقط در «روز» و با تلسکوپ‌های قوی و توسط رصدگران ماهر امکان‌پذیر وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به اختلاف نظر مراجع درباره رؤیت پذیری هلال گفت: برخی مراجع معتقدند رؤیت هلال، فقط بعد از غروب آفتاب آن روز معتبر است در حالی که مقام معظم رهبری رؤیت هلال ماه شوال را در طی روز و قبل از غروب آفتاب نیز مورد تأیید می‌دانند و صد البته که فتوای حاکم شرع بر سایر فقها ارجح است.

 

 دسته دیگری از مراجع که رؤیت هلال را فقط «پس از غروب آفتاب» معتبر می‌دانند چون در آن زمان امکان رؤیت با چشم مسلح و غیر مسلح در غروب آفتاب در مناطقی مانند ایران، عربستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و ... میسر نیست و بنابراین از نظر آنان ماه رمضان به احتمال فراوان سی روزه خواهد بود و روز دوشنبه اول شوال و عید فطر است.

تقدیری با اشاره به فتوای دسته سوم از مراجع برای اثبات آخر ماه مبارک رمضان و روز عید سعید فطر گفت: هلال ماه شوال در روز بیست و نهم رمضان در جنوب آفریقا با چشم غیرمسلح قابل رویت است از این رو برخی فقها بر این باورند که هر جایی که ما در شب با آنها مشترک هستیم مانند جنوب آفریقا و آمریکای مرکزی، پس وقتی رؤیت هلال در این مناطق امکان‌پذیر باشد برای ما هم اطمینان‌آور خواهد بود و بر این اساس احتمال اینکه یکشنبه عید باشد و ماه مبارک رمضان 29 روز باشد را صحیح می‌دانند. میزان فطریه امسال و کفاره


دفتر آیت‌الله سیستانی  وآیت الله وحید وآیت الله مکارم شیرازی اعلام کردند که میزان زکات فطریه برای هر نفر سه کیلوگرم گندم است که مبلغ ریالی آن برابر با حداقل 2500 تومان است.
میزان کفاره (یک مد طعام) 750 گرم نان، آرد یا ماکارونی است که معادل ریالی آن 10 هزار ریال برابر با یک هزار تومان است. همچنین پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب، مدیر دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله‌ خامنه‌ای مبلغ زکات فطره را برای سال جاری ۲۵۰۰ تومان برای هر نفر اعلام کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد رضایی همچنین اظهار کرد: بر اساس محاسبات صورت گرفته میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه‌ی سه کیلو گندم، ۲۵۰۰ تومان است و پرداخت این مبلغ به عنوان فطریه کفایت می‌کند. اما هموطنان می‌توانند با توجه به برنجی که مصرف می‌کنند، سه کیلو از آن یا معادل قیمت آن را به عنوان فطریه بپردازند. اما در هر صورت پرداخت حداقل ۲۵۰۰ تومان برای هر نفر کفایت می‌کند.

مدیر دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله‌ خامنه‌ای درباره‌ی زمان پرداخت فطریه گفت: موعد پرداخت زکات فطره از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید است و برای کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند،‌ بهتر است قبل از نماز عید این مبلغ را پرداخت و یا از مجموع اموالشان جدا کنند.

منابع:ایسناوباشگاه خبرنگاران

/ 0 نظر / 8 بازدید