اگرعمرایران رافتح نمیکرد چی میشدیم؟!

 

اخیرایکی ازدوستان درکامنتی دررابطه با وبلاگ بنده نظری داده اندکه به لحاظ اهمیت موضوع کامنت ایشان راطرح  نموده و درمقام پاسخگویی برخواهم آمد:


« وبت را که نگاه می کنم با خود می گویم

اگر عمر به ایران حمله نکرده بود  وابو

موسی اشعری کاشان را فتح نمی کرد  و

صفویه شما را شیعه نکرده بود چه می

کردید؟احتمالا یک زرتشتی بودی با آرامش بیشتر  !!»


دوست عزیز:برایم مشخص نیست که آیا این مطالب انعکاس عمیق اعتقادات قلبی شماست یاخواسته ایدبه هرحال درمقام شبهه افکنی برایید.درهرصورت درموردپذیرش دین اسلام ازسوی ایرانیان  کتب متعددی نوشته شده .بعنوان نمونه کتاب دیباچه ای بر رهبری تالیف دکترصاحب الزمانی رابخوانبد دراین کتاب آمده :
«توده‌های مردم ایران نه تنها در خود در برابر جاذبه جهان‌بینی و ایدئولوژی ضد تبعیض طبقاتی اسلام مقاومتی احساس نمی‌کردند، بلکه درست در آرمان آن، همان چیزی را می یافتند که قرن‌ها به بهای آه و اشک و خون خریدار و جاننثار و مشتاق آن بودند و عطش آن را از قرن‌ها در خود احساس میکردند ...
توده‌های نسل اول ایران در صدر اسلام، در برابر آرمان رهایی‌بخش آیین نو، نه تنها با شعارهای تبلیغاتی مردم‌فریب خوش ظاهر بی باطن روبرو نگشتند، نه تنها فقط پیامبر اسلام بارها تصریح کرده بود که: «من انسانی همانند شما هستم.»! و یا «بین سیاه حبشی و سید قرشی جز به پرهیزکاری و تقوا تفاوتی وجود ندارد.»! بلکه عملا نیز روش حکومت خلفای راشدین به ویژه علی(ع) را در حد خواب و خیال افسانه‌آمیزی، بی‌پیرایهتر از آنچه خود میخواستند و آرزویش را در دل داشتند ساده یافتند ...!
مولف سپس چنین میگوید: اسلام نقطه عطفی را در فلسفه رهبری تودهها به میان کشیده بود " شبان " را برای حراست " گله " میدانست، نه گله را برای اطفاء خون آشامی شبان گرگ سیرت.
اسلام حماسه آزادی توده‌ها به‌شمار میرفت رهبر برای مردم یا مردم برای رهبر؟!
این بود پرسش تازه‌ای که اسلام در برابر فلسفه سیاسی دنیای قدیم و ایران ساسانی به وجود آورده بود! در جنگ‌های هفتصد ساله ایران و روم هیچ‌گاه چنین مسألهای در برابر تودهها مطرح نگشته بود!
سیاست خودکامه هر دو امپراطوری یکی بود؛ مردم برای رهبر، توده‌ها فدای طبقات ممتاز... بارگاه بی‌پیرایه علی(ع) در کوفه قرار داشت و موالی و ایرانیان با آن تماس نزدیک داشتند، سادگی آن را تنها به وصف نمی‌شنیدند، بلکه به رأی‌العین با دیدگان خویش به خوبی می‌دیدند!»
از این رو اگر توده‌های ستم‌دیده ایرانی بدین دعوت لبیک اجابت گفتند شگفتی ندارد!
ایرانیان از اول قومی اصیل و هنر پرور و بامنطق بوده اند که حتی چند صد سال قبل از ظهور اسلام خدای اسمانهارا می پرستیدند و اگر هم کسی قرار باشد اسلام را به ایران وارد کند وجود نازنین علی ابن ابی طالب و حسنین است نه کس دیگر.


درهرصورت برای پاسخ به مطلبی که درکامنت فوق عنوان کرده اید اگرمنظورتان شخص  بنده است، ممکن است چنین باشد که شما می‌فرمایید و نمی‌توان به طور قطع و یقین بیان داشت که خیر . اما اگر این قاعده را یک قانون جبری تلقی نمایید، اصلاً چنین نیست. چرا که انسان مختار و به صورت دائم در حال انتخاب است و حق ندارد که تابع محیط شود. و به همین دلیل است که در مقابل انتخاب خود مسئول و پاسخگو می‌باشد، و گرنه حساب و کتاب و بهشت و جهنم معنا و جایگاهی نداشت.
دقت شود که در اسلام و به ویژه در تشیع، اصول عقاید تحقیقی است. یعنی انسان باید خودش برسد و تقلید در اصول به هیچ وجهی جایز نیست. خواه مسلمان ملاصدرا (ره) باشد و یا یک پیرزن عوام که با توجه به چرخ ریسندگی خود به قانون «حرکت و محرک» و ناگزیری از وجود خداوند متعال پی برده بود.درهرصورت من باادله وبراهین متقن ومحکم (ازهمه  نوعش ،نظری فلسفی ،عرفانی ) معتقدبه ایدئولوژی ازنوع اسلامی آن هم مکتب حقه شیعه اثناعشری بوده وتا آخرین لحظه بحول وقوه الهی پایبندبه آن خواهم بودوبه چنین ایده واعتقادی افتخارمیکنم.

 

/ 10 نظر / 25 بازدید
خانم سیما رمضانیان

درود:[گل] لطفا برای نقد و بررسی پست جدیدم حضور بیاورید .[گل] با سپاس فراوان از شما دوست خوبم.[گل] التماس دعای فرج.[گل]

یه دوست

سلام بخند حتی برای یک لحظه این وبلاگ فقط برای لبخند زیبای شما افتتاح شده است منتظر قدمهای زیبایتان هستم[گل]

یه دوست

سلام بخند حتی برای یک لحظه این وبلاگ فقط برای لبخند زیبای شما افتتاح شده است منتظر قدمهای زیبایتان هستم[گل]

ستاره امید

من ایشونو نمیشناسم ولی احتمالا حالشون خوب نبوده ، یه کم مطالعه کنن حالشون بهتر میشه

ایمانی

با عرض سلام امروز در جلسه ترحیم با نو ی بزرگوار خدمتی نژاد شما را دورادور زیارت نمودم و قصد هم داشتم در پایان مداحی آقای هارونی به دستبوسی بیایم ولی پایان مداحی با ازدحام مواجه شد و متاسفانه توفیق نیافتم خداوند پدر بزرگوارتان رحمت کندانشالله

علوی

عموم انسان ها هر جا به دنیا بیایند اغلب دین مردم همان منطقه را می داشتند. مثلا اگر شما در ژاپن به دنیا می امدید حتما زبانت ژاپنی می بود. فرهنگت هم ژاپنی می بود. دینت هم بودا یا شینتو و از این قبیل می بود. عمرا هم اگر به آسانی می توانستی جبر زمان را ( زبان وفرهنگ ودین و...) را از خودت جدا کنی. قلیلند انسان هایی که بتوانند سرشان را از لحاف زمان بیرون بیاورند. غزالی با ان که در یک شک 10 ساله افتاد وجستجو ها کرد سرانجام همان دین تسنن را بر گزید. با اطمینان چیزی را حق ندانیم. گمان نکنم خداوند هم منظورش از آفرینش ترویج شریعت خاصی باشد. هم اینک نگاه کن از یک میلیارد مسلمان شاید صد میلیون شیعه باشند. قلیلی از انسان های جهان به این مذهبند. پس اگر خداوند هادی و هدایتگر است اسم هدایتش هیچ وقت تحقق نیافته. ضمن این که اخلاق از دین مستقل است. هدف آفرینش می تواند انسانیت باشد ولی هیچ وقت شریعت گرایی نیست! اگر چه شرایع اخلاق را می توانند به مردم تزریق کنند.

علوی

نا گفته نماند در جنگ قادسيه سپاهي از شهرهاي قم و كاشان به سرداري شيرزاد، سردار سپاه اين دو شهر به كمك سپاه ايران آمده بود، شماره‌ي اين سپاه 25 هزار سواره و پياده بود و جنگ نهاوند سپاهي به شماره‌ي 20 هزار سوار از قم و كاشان شركت داشتند. طبیعی است وقتی قومی با شمشیر ولشکر به قومی دیگر هجوم اورد مردم دفاع می کنند. بخصوص که پیام برادری تازیان به زودی سر ازتبعیض نژادی در آورد و انها ما را عجم و موالی خواندند وشهروند درجه 2 حساب کردند. ایرانی ها با شورش های گسترده در طول دو قرن اعراب را بیرون کردند. به گفته تاریخ طبری و صاحب نظرانی مثل زرین کوب این شورش ها در زمان حضرت علی هم ادامه داشت. شورش فارس خیلی معروف است. فتح ایران از سال 13 هجری تا 80 هجری طول کشید. در ضمن 400 سال طول کشید تا همه مردم شریعت محمد را پذیرفتند. شیعه هم قدرتی زیرزمینی بود که تنها در زمان صفویهرسمی شد. کما این که اگر نادر شاه حکومتش ادامه می یافت تسنن همچنان رسمیت می یافت. مردم معمولا به دین حاکمانند. بخصوص در محیط های استبدادی. ما نباید نقش تاریخ و زمان و جبر ان را نادیده بگیریم.

خانم سیما رمضانیان

سلام:[گل][گل] ممنون به خاطر حضور سبزتان.[گل][گل][گل][گل][گل] التماس دعای فرج.[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

آشنا

سلام؛ عنوان مطلب اشکال دارد. طبق مستندات تاریخی ایران توسط عمر فتح نشد. لطفا عوضش کنید.