مصحف فاطمه(علیها السلام) چیست؟

مصحف فاطمه(علیها السلام) چیست؟

 

 

حمادبن عثمان از حضرت صادق(علیه السلام) پرسید: مصحف فاطمه(علیها السلام) چیست؟

 

حضرت فرمود: «چون خدای تعالی جان پیامبر را گرفت، فاطمه(علیها السلام) از وفات آن حضرت تا آن جا اندوهناک شد که جز خدای عزوجل نداند. خدا فرشته ای را فرستاد تا فاطمه را تسلیت دهد و با او حدیث گوید. از این پیش آمد به علی(علیه السلام) شکایت کرد (چون هراس آور بود و گفته های او از دست می رفت) حضرت فرمود: هر وقت احساس کردی که فرشته ای فرود آمده و آوازش را شنیدی، به من خبر ده، و پس از آن علی(علیه السلام) آنچه را از فرشته می شنید، می نوشت تا این که مصحفی از این نوشته ها درست شد.»

 

از مجموع روایات چنین فهمیده می شود که مصحف حضرت فاطمه سخنی از اسرار علم است که در آن کلمه ای از قرآن نیست و چیزی از حلال و حرام در آن وجود ندارد; بلکه حاوی امثال، حکم، موعظه ها، سخنان عبرت آمیز و اِخبار از پیش آمدهای آینده است، بنابراین، مصحف حضرت زهرا(علیها السلام) از سلک مصحفهای قرآنی بیرون و اگر هم نام «مصحف» داشته است، جزء مصاحف قرآنی به حساب نمی آید. این مصحف بعد از حضرت زهرا نزد امامان معصوم(علیهم السلام)و الآن نزد امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است.

 

بنابراین، امام حسن و امام حسین(علیهما السلام)، مصحفی که منتصب به آن ها باشد، ندارند، الاّ این که همان مصحف حضرت فاطمه(علیها السلام)در دست آن ها نیز وجود داشته است.

 

منبع :اصول کافی ج 2 و بحارالانوار، ج 43،

 

/ 4 نظر / 6 بازدید
سحر

وقتي تو نيستي نه هست هاي ما چونان كه بايدند نه بايدها . مثل هميشه آخر حرفم وحرف آخرم را با بغض مي خورم . عمري است كه لبخندهاي لاغر خود را در دل ذخيره ميكنم باشد براي روز مبادا ! اما در صفحه تقويم روزي به نام مبادا نيست . آن روز هر چه باشد روزي شبيه ديروز ، روزي شبيه فرداست . اما كسي چه مي داند شايد امروز روز مبادا باشد !؟ وقتي تو نيستي نه هست هاي ما چونان كه بايدند و نه بايدها . هر روز بي تو روز مباداست ! سلام روز بخیر یلدا مبارک چند وقتیه نیستی کم پیداشدی...یه جشن کوچول موچولو تو کلبم دارم دوست داشتی بیا خوشحال میشم روز خوش شبت دراز و دلفریب و دوست داشتنی....[گل][گل][گل]

مصطفي

[ماچ]