تفاوت پرونده «ستار بهشتی» با «آرون شوارتز»

 
چندی پیش برخی اخبار غیررسمی درباره مرگ یک وبلاگ‌نویس ضدانقلاب در بازداشتگاه پلیس فتای تهران از سوی رسانه‌های خارجی منتشر شد. پیگیری نمایندگان مجلس و مسئولان نیروی انتظامی نهایتا به پیگیری گسترده و رسمی مسئولان ذی‌ربط منتهی شد که کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز اقدام به ارائه یک گزارش مفصل در صحن علنی مجلس کرد.
 
برکناری رئیس پلیس فتای تهران به دلیل قصور در انجام وظایف، یکی از اقدامات جدی نیروی انتظامی برای رسیدگی به این پرونده بود. اگرچه پزشکی قانونی در گزارش رسمی خود اعلام کرد که هیچگونه آثار ضرب و جرحی بر بدن ستار بهشتی دیده نشده و علت مرگ وی، اضطراب و استرس ناشی از بازجویی بوده است اما نمایندگان مجلس باز هم به طور جدی به این پرونده رسیدگی کردند و مسئولان نیروی انتظامی نیز در حال بررسی پرونده و شناسایی عاملان این حادثه تلخ هستند.
 
 
دست برقضاجسد «آرون شوارتز» (Aaron Schwartz) وبلاگ‌نویس، فعال مدنی و سیاسی آمریکایی ۲۶ ساله، چند روز پیش در آپارتمانش واقع در محله بروکلین پیدا شد. اگرچه «لئو رافائل ریف»، رئیس دانشگاه MIT از پروفسور «هال آبلسون» خواست تا در مورد عوامل احتمالی که در مرگ «آرون شوارتز» دخیل بوده‌اند، تحقیق کرده و آن را دقیقا بررسی کند.
لینک خبر:

http://www.rajanews.com/detail.asp?id=14831

 

در ایالات متحده آمریکا که مدعی حقوق بشر است و در زمینه پرونده مرحوم ستار بهشتی نیز رسانه‌های متعدد خود را مسئول ارائه اطلاعات غلط و فضاسازی تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی ایران کرد، مرگ یک وبلاگ‌نویس مشهور نه تنها با پوشش رسانه‌ای روبرو نشد، بلکه حتی مقامات آمریکایی و حتی رئیس پلیس منطقه هم حاضر به پاسخگویی و پیگیری پرونده مرگ آرون شوارتز نشده است.

اگر مرگ یک وبلاگ‌نویس در ایران که طبق نظر صریح پزشکی قانون تنها به دلیل استرس وارد به وی به دلیل بازداشت توسط پلیس بوده، منجر به برکناری یکی از مقامات ارشد نیروی انتظامی می‌شود و پرونده مرگ او به یکی از موارد اصلی دستورکار نمایندگان مجلس شورای اسلامی تبدیل شده است، مرگ مشکوک یک فعال اینترنتی در ایالات متحده که شواهد یک قتل را دارد، با سانسور شدید از سوی رسانه‌های غربی روبرو می‌شود و حتی یکی از مسئولان ارشد کاخ سفید و کنگره هم نیازی نمی‌بیند تا درباره این مساله، اظهارنظر کند.