برخى از مناصب خدمتگذارى افتخارى

 حضرت آیه الله العظمی نجفی مرعشی

 درآستان مقدس ائمه اطهار(ع)

 


مُحبّت فوق العاده و عشق شدید حضرت آیه الله نجفی مرعشی رضوان الله علیه به خاندان رسالت و اهل بیت عصمت و طهارت علیه السّلام چیزى نیست که بر کسى پوشیده باشد. اخلاص و علاقه بى انتهاى ایشان به این خاندان از لحظه لحظه عمر وى و از نوشته ها و کتابها و آثار قلمى و علمى معظم له به خوبى نمایان است . او با دارا بودن مقام مرجعیت ، همیشه خود را کوچکترین خادم خاندان پیامبر صلّى اللّه علیه و آله معرفى مى کرد و در نوشته هایش همیشه عبارت زیباى ((خادم علوم اهل بیت علیه السّلام به چشم مى خورد.

 کتابخانه عمومى ایشان که حاصل عمرى تلاش پیگیر در این راه است ، خود بهترین دلیل و گواه بر این عشق و محبّت است. معظم له محبت فوق العاده اى نسبت به اهل بیت علیهم السّلام داشت که در مجالس عزا و موالید به خوبى آشکار بود. عشق سرشار وى به سیدالشهداءعلیه السّلام و شهیدان کربلا، چنان در او شورى ایجاد مى کرد که در مجلس آن حضرت سر از پا نمى شناخت و در عزاى آن سید مظلومان با صداى بلند مى گریست . در ماه محرم و صفر و دیگر ایام سوگوارى ، کاملاً سیاه مى پوشید.

علاقه شدید ایشان به ساحت مقدس ائمه طاهرطن علیهم السّلام و اولاد آنها باعث شده بود که وى در بسیارى از بقاع متبرکه سمت خادم افتخارى آن آستانه ها را به خود اختصاص دهد و به آن مباهات نماید. برخى از مناصب خدمتگذارى افتخارى ایشان در بقاع متبرکه ، در آستان امامزادگان و مشاهد مشرفه در ذیل ذکر مى گردد:
اوّل : منصب خدمتگذارى و خادمى افتخارى روضه منوّره و حرم سیدالشهداء اباعبداللّه الحسین علیه السّلام در کربلاى معلّى که به وسیله تولطت حرمین شریفین امام حسین علیه السّلام و ابوالفضل العباس علیه السّلام و سرکشیک و چند تن از خدّام ، مهر و امضا شده است .
دوّم : مناصب پرافتخار نقیب الساداتى و تدریس در حرم حسینى و حضرت ابوالفضل العباس علیه السّلام
سوّم : منصب خدمتگذارى افتخارى حرم حضرت ابوالفضل العباس علیه السّلام در کربلاى معلّى که توسط رئیس ‍خدّام و چند تن از خدمتگذاران آن حرم شریف امضاء شده است .
چهارم : مقام مدّرسى آستانه حضرت فاطمه معصومه علیهاالسّلام در قم که به تاریخ 14 آذر 1348 صادر و به وسیله مقام تولیت آستانه امضاء شده است .
پنجم : منصب نسّابه افتخارى آستانه مقدّسه حضرت فاطمه معصومه علیهاالسّلام ، در قم که به تاریخ 13 تیر 1316 توسط تولیت وقت آستانه امضاء شده است .
ششم : منصب پرافتخار امام جماعت مادام العمرى آستانه مقدسه حضرت فاطمه معصومه علیهاالسّلام که در 17 شهریور 1360 توسط تولیت آستانه مقدسه ، آقاى احمد مولایى ، امضاء و صادر شده است .
هفتم : منصب خدمتگذارى افتخارى آستانه مقدسه حضرت فاطمه معصومه علیهاالسّلام .
هشتم : منصب خدمتگذارى افتخارى بقعه متبرکه حضرت سلطان سید جلال الدین اشرف ، واقع در شهرستان آستانه اشرفیه گیلان که توسّط میر احمد رفعتى ، تولیت وقت آن آستانه مقدسه ، در تاریخ اوّل شوال 1380، مطابق 28 اسفند 1339، امضاء و صادر شده است .
نهم : منصب خدمت افتخارى در حرم حضرت عبدالعظیم حسنى علیه السّلام در شهر رى .
دهم : منصب خدمت افتخارى حرم على بن امام محمد باقرعلیه السّلام در مشهد اردهال کاشان .
یازدهم : منصب خدمت افتخارى در حرم احمد بن امام موسى بن جعفرعلیه السّلام معروف به شاهچراغ ، در شیراز.
دوازدهم : منصب خدمت افتخارى در حرم حضرت ثامن الحجج على بن موسى الرضاعلیه السّلام در مشهد مقدس .
احکام صادره مناصب خدمتگذارى ایشان هم اکنون در میان اسناد زندگینامه ایشان موجود است.