آخرین ساعات حضورپیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) در مکه است و به زودی کاروان حجاج به قصد بازگشت به دیار خویش ، حرکت خواهد کرد.

امروز نیز افتخاری دیگر برای شاه جوانمردان به همراه دارد.آری امروز جبرئیل بر پیامبر خدا نازل میگردد و از جانب پرودگار ، مدال و عنوان زیبای " امیرالمومنین " را اختصاصا برای ابوالحسن علی ابن ابی طالب (علیه السلام) به همراه می آورد. پیامبر خدا نیز دستور می دهند تا یکایک یارانشان صاحب ذوالفقار را ملاقات کنند و ایشان را با عنوان امیر اهل ایمان بخوانند:

" السلام علیک یا امیر المومنین "

این دستور پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) بعضی از صحابه را خوش نمی آید و ناخرسندانه می پرسند:  ‌" آیا این عنوان از سوی خداوند و رسول اوست ؟! "

پیامبر رحمت آزرده خاطر و غضبناک می فرمایند : " این حقی است از طرف خدا و ورسولش. خداوند این دستور را به من داده است ." آنگاه اندیشناک از فرجام آخرین رسالت خویش یعنی تعیین جانشین ، راه می سپرد .به راستی این چنین مسلمانانی در فردای نزدیک چگونه سر تسلیم در برابر فرمان عظیم پروردگار فرود خواهند آورد ؟

نطفهء نخستین توطئه ها در همین روزها در مکه بسته شده است .گفته های پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم ) از رحلت قریب الوقوع حضرتش خبر می دهد و همه چیزاز جانشینی امیرالمومنین (علیه السلام ) بعد از ایشان حکایت دارد .آنان که سال های سال در اندیشه وآرزوی تکیه زدن بر جایگاه حکومت بعد از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) ، دندان طمع تیز کرده بودند،اینک حلقه فتنه آراسته می کنند و برای فرداهاهم قسم میشوند که :

" اگر محمد از دنیا رفت یا کشته شد ، نمی گذاریم خلافت و جانشینی او در اهل بیتش مستقر شود"

این متن پیمانی بود که پنج نفر از یاران نقاب به چهره و منافق پیشهء پیامبر، نوشته و در میان کعبه در زیر خاک نهان کرده بودند ؛ پیمانی که با عنوان " صحیفه ملعونه " از آن یاد می شود و پیامبربزرگ  (صلی الله علیه و آله و سلم ) در خطبه غدیر نسبت به آن هشدار می دهند .

 

آیا مسلمانان به این هشدار توجه کردند؟!

 بر گرفته از کتاب ۲۳ روز با غدیر - دکتر عدنان درخشان