یک نمونه اعجاز علمی قرآن در سال 619 میلادی، در جنگی که بین ایران و رم در منطقه‌ای از فلسطین به وقوع پیوست، سوره مبارکه«رم» نازل شد.
در اولین آیات این سوره مبارک که با حروف رمز آغاز می‌شود آمده است: «الم *غلبت الروم *فی ادنی الارض ... الخ».
در این آیه وجوه اعجاز علمی قرآن در «ادنی الاقرب» با بررسی‌های علمی اثبات شده است.
محققان علم جغرافیا دریافته اند که گودترین و پایین‌ترین منطقه روی زمین «بحر المیت» و این محل همان منطقه‌ای است که جنگ بین پارس و رم در آن واقع شد؛ جالب آنکه در قرآن کریم به این قضیه اشاره شده است.
«ادنی» در زبان عربی به معنی «گودترین و پست‌ترین» به کاربرده می‌شود.
گفتنی است اخیراً دکتر ذغلول النجار، حافظ و محقق قرآنی که یکی از دانشمندان فعال در زمینه اثبات اعجاز علمی قرآن است موفق شد جلوه دیگری از شگفتی‌های علمی قرآن حکیم برای یکی شدن خورشید و ماه در آینده دور را با استفاده از علم روز اثبات کند.

 

این هم از ادنی الارض در دانش نامه ویکی پدیا:

دریای مرده (در عربی: بحر المیت) در مرز اردن

 ([Only registered and activated users can see links]) و فلسطین ([Only registered and activated users can see links]) و در نزدیکی بیت المقدس ([Only registered and activated users can see links] D8%B3) واقع شده است.

 

 ساحل آن پست‌ترین نقطهٔ خشکی‌های زمین و شورترین دریاچهٔ دنیاست.

در سال ۶۱۴ میلادی، در کنار این دریاچه نبردی میان ارتش ساسانی به پادشاهی خسرو دوم و ارتش روم به پادشاهی هراکلیوس در گرفت که در نتیجه‌ی آن روم شکست سنگینی خورد و اورشلیم توسط ایرانیان تصرف شد.


این پیروزی پس از تصرف سوریه توسط ایران و آخرین پیروزی مهم ساسانیان بر روم بود. در قرآن به این نبرد به این شکل اشاره شده: «غلبت الروم فی ادنی الارض» یعنی «روم شکست خورد، در پست‌ترین زمین.