عیدفطر 1388یکشنبه یادوشنبه؟

 

پیش‌بینی می‌شود برخلاف آنچه در تقویم آمده است هلال ماه شوال در شامگاه روز شنبه 28 شهریور 1388 ه.ش برابر با 29 رمضان 1430 ه.ق در پهنه ایران با چشم مسلح و یا غیرمسلح قابل رؤیت نخواهد بود. بنابراین ماه رمضان امسال (احتمالا) 30 روز است.

 

«حسین مهرجردی» عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی و مدرس دانشگاه در این باره گفت: برای رصد هلال شامگاهی باید مشخصات ماه و مقادیر پارامترهایی مانند سن ماه ، جدایی زاویه‌ای، مدت مکث ماه، فاز ماه، اختلاف سمت ماه با خورشید و ... را برای لحظه غروب خورشید محاسبه کنیم. ضمنا برای بررسی رؤیت‌پذیری هلال ماه لازم است یک نقطه با مختصات جغرافیایی مشخص انتخاب کرد و مشخصه‌های مختلف ماه و خورشید را در لحظه غروب خورشید برای آن نقطه محاسبه کرد، سپس با استفاده از این مشخصه‌ها و معیارهای رؤیت‌پذیری، وضعیت رؤیت‌پذیری هلال ماه را برای آن نقطه پیش‌بینی کرد.

وی افزود: بدین‌منظور، نفت‌شهر به طول جغرافیایی 45 درجه و 13 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی 33 درجه و 51 دقیقه شمالی به‌عنوان نقطه مبنای محاسبات انتخاب شده است. مهرجردی ادامه داد: طبق محاسبات انجام‌شده با کمک نرم‌افزار Starry night Pro ver.6، لحظه مقارنه ماه و خورشید در پایان ماه رمضان، ساعت 23 و 14دقیقه و 19 ثانیه روز جمعه 27 شهریور 1388 برابر با 28 رمضان 1430 و 18 سپتامبر 2009 میلادی است.

مهرجردی، برخی دیگر از مشخصه‌های رؤیت‌پذیری هلال ماه در شامگاه 29 رمضان 1430ه.ق را به شرح زیر برشمرد: سن هلال در لحظه غروب خورشید 92/0 روز، لحظه غروب خورشید(براساس محاسبات) ساعت 19 و 31 دقیقه، سمت خورشید در لحظه غروب 272 درجه و 928/4 دقیقه قوسی، سمت ماه در لحظه غروب خورشید 260 درجه و 778/2 دقیقه قوسی، اختلاف سمت ماه و خورشید در لحظه غروب خورشید 12 درجه و 15/2 دقیقه قوسی، ارتفاع هلال در لحظه غروب خورشید 521/13 دقیقه، فاز ماه (درصد سطح روشن ماه) حدود 1 درصد، لحظه غروب ماه ساعت 19 و 36 دقیقه و مکث ماه بعد از غروب خورشید حدود 5/5 دقیقه، فاصله خورشید از زمین 000، 675 ،150 کیلومتر و فاصله ماه از زمین 321،371 کیلومتر است.

این محقق و مدرس دانشگاه گفت: محاسبات اولیه نشان می‌دهد با توجه به مشخصات ماه از جمله سن ماه، میزان درخشندگی ماه (فاز یا درصد سطح روشن ماه)، مدت مکث ماه بعد از غروب خورشید، ارتفاع ماه و جدایی زاویه‌ای در لحظه غروب خورشید، احتمال رؤیت هلال ماه شوال در غروب روز شنبه 29 رمضان 1430 ه.ق برابر با 28 شهریور 1388 ه.ش و 19 سپتامبر 2009م. وجود ندارد.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی در پایان گفت: با توجه به مشخصه‌های یاد شده نتیجه می‌گیریم که هلال ماه شوال در شامگاه روز شنبه 28 شهریور 1388 ه.ش برابر با 29 رمضان 1430 ه.ق در پهنه ایران با چشم مسلح و یا غیر مسلح قابل رؤیت نیست. بررسی خطوط رؤیت‌پذیری هلال ماه براساس معیارهای عوده و یالوپ نیز مؤید این نکته است.

 

 

 

وضعیت رویت پذیری هلال  شوال 1430هجری قمری در جهان

 

لحظه مقارنه ماه و خورشید در ساعت 18.44 دقیقه بعد از ظهر جمعه 18 سپتامبر 2009میلادی، برابر با 27 شهریور1388 هجری شمسی مطابق با 28 رمضان 1430هجری قمری به وقت بین المللی ، و به وقت ایران در همین روز در ساعت 22.44 دقیقه بعد از ظهر خواهد بود ، در غروب روز جمعه در هیچ نقطه ای از جهان هلال ماه رویت نخواهد شد چون در غروب روز جمعه در هیچ نقطه ای از جهان هلالی شکل نگرفته تا قابل رویت باشد ، اما 24 ساعت بعد یعنی در غروب روز شنبه 29 ماه مبارک رمضان هلال ماه شوال در مناطقی از جهان قابل رویت است که به شرح زیر بدان خواهیم پرداخت.

نتیجه : هلال ماه شوال در بعضی از مناطق دنیا در غروب روز شنبه 29 رمضان و در مناطق دیگر در غروب روزیک شنبه قابل رویت می باشد از جمله در ایران هلال ماه شوال در غروب روز شنبه 29 رمضان نه تنها با چشم غیر مسلح بلکه با قویترین ابزار اپتیکی نیز قابل رویت نمی باشد که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

قاره اقیانوسیه : هلال ماه شوال در غروب روز شنبه 29 رمضان  در کشور زلاند نو غیر قابل رویت ودر استرالیا در جنوب شرقی مرکز و غرب ان  کشور فقط با ابزار اپتیکی قابل رویت می باشد.

قاره اسیا : هلال ماه شوال در غروب روز شنبه 29 رمضان در هیچ نقطه ای از این قاره پهناور قابل رویت نخواهد بود فقط طبق محاسبه نگارنده احتمال رویت هلال ماه شوال در غروب روز شنبه درمنطقه کوچکی در منتها الیه جنوب غربی کشور یمن با ابازار اپتیکی قوی محتمل می باشد با این اوصاف بهتر است گفته شود این هلال در تمام قاره اسیا حتی با ابزار نیز در غروب روز شنبه 29 ماه مبارک رمضان رویت نخواهد شد.

قاره افریقا : هلال ماه شوال درغروب روز شنبه 29 رمضان در شمال قاره افریقا از جمله کشورهای مصر لیبی تونس الجزائر مراکش و صحرای باختری غیر قابل رویت و در کشورهای سودان چاد نیجر مالت موریتانی با ابزار اپتیکی و در سایر نقاط افریقای مرکزی و جنوبی با چشم غیر مسلح رویت می گردد.  

قاره اروپا :  هلال ماه شوال در غروب روز شنبه 29 رمضان در هیچ نقطه ای از این قاره حتی با قویترین ابزار نیز قابل رویت نخواهد بود.

قاره امریکا : هلال ماه رمضان در غروب روز جمعه درکشور کانادا شمال و مرکز کشور ایالات متحده امریکا غیر قابل رویت ودر مرکز و جنوب این کشور با ابزار اپتیکی قابل رویت می باشد ، همچنین این هلال در شمال مکزیک با ابزار اپتیکی و در جنوب این کشور با چشم غیر مسلح قابل رویت می باشد ، این هلال در تمامی نقاط امریکای مرکزی و امریکای جنوبی با چشم غیر مسلح در غروب رو شنبه 29 رمضان قابل رویت است.

و اما در کشور عزیزمان ایران محاسبات نشان می دهد وضعیت مداری و مختصات ماه به صورتی است که در مناطق شمالی هلال ماه زودتر از خورشید غروب کرده و طبیعی است که امکان رویت هرگز وجود نخواهد داشت ، در مناطق مرکزی و جنوبی هلال ماه تقریبا همزمان با خورشید غروب می کندو در منتها الیه جنوب کشورمان در جزائر همیشگی خلیج فارس هلال ماه در بهترین نقطه 11 دقیقه بعد از غروب خورشید غروب خواهد کرد این هلال در زمان غروب خورشید در بهترین مکان 1.5 درجه از افق ارتفاع خواهد داشت که نه تنها با چشم غیر مسلح به هیچ عنوانی قابل رویت نیست بلکه با قویترین ابزار موجود نیز نمی توان در زمان غروب خورشید این هلال را رویت کرد نور بسیار شدید خورشید و نزدیکی هلال ماه به خورشید مانع از رویت این هلال حتی با ابزار می گردد لذا با توجه به توضیحاتی که داده شد می توان نتیجه گرفت طبق محاسبات هلال ماه رمضان 29 روزه نیست ، تنها امکان اینکه بتوان هلال ماه رمضان را 29 روزه به پایان برد این است که با توجه به شفاف بودن اسمان در بالای سر (سمت الراس) نسبت به افق احتمال رویت هلال ماه در روز محتمل است و اگر چنین اتفاقی صورت پذیرد و هلال ماه در روز با ابزار های اپتیکی بسار قوی رویت شود ان وقت بحث فقهی پیش امده و ممکن است با توجه به فتاوای جدید رمضان امسال 29 روزه پایان پذیرد ولی همانطور که توضیح داده شد اگر ملاک در زمان غروب خورشید باشد لزوما می بایستی رمضان امسال را 30 روزه دانست.

منابع:    http://www.iqna.ir/Fa/news_detail.php?ProdID=448865

. http://www.ugcs.ir/content/view/133/2