المصباح

مقاله بیداری اسلامی(به عربی)

الصحوه الاسلامیهان التغیرات ظهرت فی عالمنا الاسلامی مع الثورة الاسلامیة فی ایران بقیادة الامام الخمینی (قدس سره) وعلى الرغم من الجهود التی بذلت فی العقود الثمانیة الاولى من القرن العشرین من قبل المفکرین لکن المنعطف الحقیقی من الصحوة حصلت مع الامام (رض) وهو امام الصحوة والتغییر من الربع الاخیر من القرن العشرین ولا زالت آثار حرکته مستمرة.
لقد قدم الامام (رض)تجربة نموذجیة وتجربة معاصرة وجمهوریة اسلامیة وناصر المظلومین ودعم المقاومین، والیوم یتابع ویقود ویرعى القائد الخامنئی المسار ویوضح الشعارات ویحمل لواء الکرامة والاستقلال والاستقامة لتکون الصحوة فی مسارها الصحیح لاستثمارها لخیر الامة جمعاء. 

 ان شعوب منطقتنا فیها کل الخیر وقد اقبلت بسرعة الى دین الله تعالى عقب عقود ضحلة فتت فیها الاستکبار بلداننا وشوه فیها افکار امتنا وتصدى فیها من ناحیة ومفکرون من ناحیة اخرى فاضاعوا طریقها.
ان شعوب المنطقة فی فلسطین ومصروافغانستان والعراق ولیبیا وترکیا وفی کل موقع بحاجة لقیادة حکیمة تعرف البدایة والنهایة وتوضح المنهج والاهداف وترسم الاولویات حتى لا تضیع اثناء الطریق.
 ابناء الصحوة یواجهون اخطارا ابرزها التماهی مع مشاریع امیرکا واسرائیل وان ما یمیزنا کصحوة ان نکون فی الخندق الآخر ولیس فی الخندق الامیرکی او الاسرائیلی ویجب ان یکون هناک فاصل حقیقی فی المشاریع التی تریدها امیرکا.
وفی الختام  نرجو انطلاقة الصحوة مستمرة ولن تتوقف ونرجو الاتقع  فی الفتن المختلفة بما فیها المذهبیة او القومیة والوطنیة .

ولذلک فلینا العمل معا سائلا الباری عز وجل ان یوفق الامة الاسلامیة لکی تقود نتائجها الخیرة لمصلحة اجیالها القادمة.

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۸:٤۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات ()

تبریک عیدقربان

روز بندگی ومعرفت (روزعرفه)

وعید تجلیل ازایثاروفداکاری

(عیدقربان)مبارک باد.

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱:۱٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات ()

ایران درگذرتاریخ

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات ()

10 مقام افتخارآمیزامیرمومنان علی (ع)دریک ماه

10 مقام  افتخارآمیزامیرمومنان علی (ع)درماه ذی الحجه

 

درماه ذیحجه، آخرین ماه از سال هجری قمری وقایع و افتخاراتی  نصیب امام اول مسلمین حضرت علی(ع) گردیده است که دراینجابرمی شمارم..

 


1- اولین افتخاری که نصیب امام(ع) گردید، ابلاغ سوره برائة به مشرکین مکه در اولین روز از ماه ذیحجه می‌باشد.
2- افتخار دوم، عقد آن حضرت با دختر پیغمبر اکرم(ص) است که به روایتی در روز اول و به روایتی دیگر در روز ششم این ماه به وقوع پیوسته است.
3- خاتم‌بخشی وی می‌باشد که آیه شریفه «‌انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوة و یؤتون الزکوة و هم راکعون» که دلیل بر اثبات امامت و ولایت آن حضرت می‌باشد نیز دراین باره نازل گردید.
4- بستن در خانه‌های صحابه است که به خانه خدا و مسجد شریف باز می‌شد‌؛ غیر از خانه علی(ع) که این اتفاق نیز در روز عرفه یعنی نهم این ماه بزرگ به وقوع پیوست.

 


5-  زفاف علی ابن ابیطالب(ع) با فاطمه زهرا(س) در شب نوزدهم این ماه اتفاق افتاده است.

 


6- خوابیدن حضرت علی(ع) در بستر رسول خدا(ص) است که در شب بیست و چهارم این ماه اتفاق افتاد و به «لیلة المبیت» معروف است و هجرت پیامبر اسلام به مدینه ـ که مبدأ تاریخ مسلمین و سرآغاز عظمت اسلام است ـ از همان شب شروع شد.

 


در عظمت آن شب پیغمبر اکرم(ص) فرمود: هر نفسی که علی(ع) در آن شب می‌کشد از عبادت جهانیان برتر بود، زیرا با این عمل، حضرت علی(ع) حاضر شد جان خود را فدای حضرت محمد(ص) نماید.

 


7- نزول سوره «هل اتی» در شأن وی و خاندان شریفش بود که در بیست وپنجم این ماه واقع شد و باعث آن ایثار و فداکاری بزرگی بود که آن حضرت و خانواده بزرگوارش در ظرف سه روز که روزه نذری داشتند، در موقع افطار، غذای خود را در راه خدا به مسکین، یتیم و اسیر دادند و خود با آب، روزه گشوده و با گرسنگی سر کردند.

 


8- خاتم‌بخشی . آیه شریفه «‌انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوة و یؤتون الزکوة و هم راکعون» که دلیل بر اثبات امامت و ولایت آن حضرت می‌باشد نیز درباره وی نازل گردید.


9- مهمترین افتخاری که نصیب حضرت علی(ع) در این ماه گردید، رسیدن به مقام و جایگاه امامت بود که در واقعه «غدیر خم» رخ داد و پیامبر اسلام در برابر چندین هزار مسلمان، دستان حضرت علی(ع) را بالا برد و فرمود: «من کنت مولاه فهذا علی مولاه اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله».
یعنی «هر کس که من مولای او هستم، علی نیز مولای اوست. خدایا دوست بدار هر که علی را دوست دارد و دشمن بدار هر که علی را دشمن دارد و یاری ده هر که علی را یاری دهد و منکوب کن هر که ترک یاری علی نماید».
10- موضوع مباهله و نزول آیه شریفه «انفسنا» می‌باشد و خلاصه آن این است که پس از مباحثه طولانی پیامبر اسلام(ص) با نصاری، وقتی نتیجه‌ای حاصل نشد و نصاری اصرار ورزید؛ آیه «انفسنا» به شرح ذیل نازل گردید:
«فمن حاجک من بعد جائک من العلم فقل تعالوا ندع ابنائنا و ابنائکم و نسائنا و نسائکم و انفسنا و انفسکم ثم نبتهل فنجعل لعنة الله علی الکاذبین»؛ یعنی «ای پیامبر، هر کس پس از علم تو بر حقانیت خویش از این پس با تو محاجه و مکابره کند، بگو بیائید شما و فرزندان و زنان و کسانی که بــــه منزله جان خــــود آنها را دانسته و گرامی می‌شماریم حاضر کنیم و در حق یکدیگر نفرین نمائیم تا هر یک از ما وشما باطل است نابود گردد». 

آری اینها تمام افتخاراتی است که در ماه ذیحجه نصیب مولای متقیان علی(ع) گردید و جمع شدن این همه اتفاق در یک ماه خاص و برای یک شخص از عجایبی است که رموز الهی پاسخگوی آن می‌باشد.

+ عبدالعظیم خدمتی ; ٩:٤٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات ()

شهادت امام جواد علیه السلام تسلیت باد

شهادت امام جوادالائمه علیه السلام

 

 

ابن ابی داود، یکی از قاضیان معروف زمان معتصم، می‌گوید:
امام جواد علیه السلام در مجلسی با استناد به آیات قرآن و روایات پیامبر خدا برای معتصم ثابت کرد که حد دزدی، قطع انگشتان دست است. سپس انگشتان شخصی که اعتراف به دزدی کرده بود، طبق حکم امام جواد علیه السلام و به فرمان معتصم قطع شد.
سه روز پس از این ماجرا نزد معتصم رفتم و گفتم:« خیر خواهی برای امیر المؤمنین امری واجب است.» بعد به او گفتم در مجلسی که همه فقها و دانشمندان، وزیران، نویسندگان و فرماندهان جمع شده اند و اخبار آن به گوش مردم می رسد، صلاح نیست خلیفه همه نظرها را رد کند و نظر فردی را که فقط عده‌ای از مردم معتقد به امامتش هستند، بپذیرد.
معتصم از شنیدن این حرف رنگ به رنگ شد و تازه فهمید چه اشتباهی کرده.
فردای آن روز به یکی از وزیرانش دستور داد امام جواد علیه السلام را به منزل خودش دعوت کند و به او غذای زهرآلود بدهد. امام جواد علیه السلام به او فرمود:« می‌دانید که من در مجالس شما حاضر نمی‌شوم.»
وزیر گفت:« من فقط شما را دعوت کرده‌ام. دوست دارم پا روی چشم من بگذارید و داخل خانه من بشوید. این را مایه برکت خانه‌ام می دانم.»
امام جواد علیه السلام با اصرار صاحبخانه و بدون تمایل قلبی، دعوتش را پذیرفت.
امام وقتی وارد منزل او شد و قدری از غذایش را تناول فرمود، احساس مسمومیت کرد. مرکب سواری خود را طلب کرد و در پاسخ صاحبخانه که گفت« تشریف داشته باشید،» فرمود:« از خانه‌ات خارج شوم، برای خودت بهتر است.»
پس از آن شب، امام جواد علیه السلام پیوسته در حال بیماری و تهوع به سر می‌برد تا از دنیا رحلت فرمود.

بحار الانوار، ج 50، ص 6.

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٥ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات ()

استانداران امیرالمومنین (ع)درایران

 

استانداران ایران درزمان حضرت علی علیه السلام


ایران درزمان صدراسلام، بسیار پهناور و دارای شهرهای زیادی بود. و از سوی حضرت علی (ع)، حاکمان و استاندارانی برای اداره آن تعیین و اعزام شدند. نام بسیاری از این کارگزاران در تاریخ آمده است که در زیر تنها اسامی و زمان حکمرانی آنان را برمی شماریم .


استان خوزستان( اهواز)

 

پیش از نبرد صفین امیر مؤمنان(ع) "خرّیت بن راشد" را بر امارت شهر اهواز منصوب فرمود. او به آن نواحی رفت و امور آن سرزمین را سامان بخشید. وقتی جنگ صفین با حکمیت به پایان رسید، خرّیت از نتیجه آن آگاه شد. او این امر را نپسندید و با لشکر مجهز با بیت المال اهواز، اعلان جنگ با امام(ع) نمود.
 امام یکی از یاران شجاع خویش به نام معقل بن قیس را برای سرکوبی او فرستاد و سرانجام خریت کشته شد.


استان کرمانشاه و نهاوند(استان دینوریاماهان)


امام علی(ع) به هنگام حرکت از مدینه به سوی عراق در سال 36 هجری قمری، "عبدالرحمن بُدیل بن ورقاء خزاعی" را به استانداری سرزمین ماهان اعزام نمود.


استان اصفهان و همدان و ری

 
پس از نبرد جمل و استقرار امیر مؤمنان در کوفه، "مخنف بن سلیم" از سوی حضرت به
استانداری اصفهان و همدان منصوب شد. او حدود شش ماه حاکم اصفهان و همدان بود که با شروع جنگ صفین، با اجازه امام راهی جنگ شد. او به هنگام حرکت به سوی عراق "حرث بن ربیع" را در اصفهان و "سعید بن وهب" را در همدان جانشین خود قرار داد.


"یزید بن قیس ارحبی" دیگر شخصیت سیاسی دهه سوم و چهارم هجری

است که پس از نبرد صفین و قبل از جنگ نهروان، به استانداری اصفهان و

ری و همدان منصوب شد.

 

ابن اثیر در الکامل آورده است:
پس از جنگ نهروان "حُجَیّه تیمی" از سوی امام علی(ع) به فرمانداری ری منصوب شد.


این انتصاب شاید بدان جهت بود که قلمرو حکومت "یزید بن قیس" بسیار گسترده بود و به تقاضای او برای منطقه ری حاکم دیگری منصوب شد.

 

 

 

استان قزوین


ربیع بن خیثم کوفی، که ظاهراً خواجه ربیع ِمدفون در مشهد است، از سوی امیر مؤمنان، مدتی متصدی پست فرمانداری قزوین بود.

 استان فارس


از استانداران فارس که نام او در تاریخ آمده است، "زیاد بن ابیه" می باشد. او در سال 39 از سوی امام به استانداری فارس منصوب گشت و تا هنگام غارت "بُسر" در این سرزمین حکمرانی کرد.

علاوه بر این، شهرهای استان فارس نیز دارای فرماندارانی بود که تاریخ نام چند تن از آنان را آورده است؛ نخست "منذر بن جارود" فرماندار اصطخر فارس،
 و دیگری "مَصقلة بن هبیره شیبانی" فرماندار اردشیر خُرّ (فیروزآباد فارس).

 

استان کرمان


بلاذری می نویسد: امیر مؤمنان، عبدالله بن اَهتم را به استانداری کرمان منصوب نمود. به نظر می رسد این انتصاب پس از جنگ جمل و استقرار امیر مؤمنان در کوفه بود.
دیگر استاندار کرمان، زیاد بن ابیه بود. همان گونه که آوردیم او در سال 39 هجری به استانداری فارس و کرمان منصوب شد.


استان آذربایجان


نخستین کارگزار امام در آذربایجان "اشعث بن قیس" بود. او استاندار عثمان در این منطقه بود
که از سوی امام برای مدت اندکی ابقا شد.

پس از او "سعید بن حارث خزاعی" که مدتی فرماندهی پلیس حکومت را بر عهده داشت، به استانداری آذربایجان منصوب شد

دیگر استاندار آذربایجان "قیس بن سعد انصاری" است. او پس از برکناری از استانداری مصر و حضور در نبرد صفین، به سمت استاندار آذربایجان منصوب شد.

استان سیستان (سجستان)

 

 

"عون بن جعده"، نخستین کارگزار علی(ع) در منطقه سجستان بود. پس از او "ربعی بن کَأْس" استاندار آن سرزمین شد.

استان خراسان


امیر مؤمنان به هنگام عزیمت به عراق درسال 36 هجری، "جعدة بن هبُیره"، پسرخواهر خود را به استانداری خراسان منصوب و به آن دیار اعزام نمود
.

 

تاریخ امیرالمومنین علی (ع)

+ عبدالعظیم خدمتی ; ٩:٢٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات ()

مشتی خاک به پیشگاه خداوند متعال

وصیتنامه یک شهید

 

در پشت جنازه‌ام شعارهای «حسین حسین» و «یا مهدی» سر بدهید که آقایم شب اول قبر به داد من روسیاه برسد. یک شاخه گل سرخ و یک قطعه عکس امام خمینی را در قبرم بگذارید تا آنها را به آقا و مولایم حسین (ع) بدهم، اگر چه نمی‌دانم در آن لحظه چه بگویم. اگر می‌شود یک مقدار خاک کربلا در قبرم بگذارید و جنازه ام را نیمه شب دفن کنید و...

 

در میان گلزار شهدای عزیز و بزرگوار قزوین، مزاری است که نام و نشان ندارد و تنها روی آن نوشته‌اند: «مشتی خاک به پیشگاه خداوند متعال». به راستی این مزار، در خود چه گوهری را پنهان کرده است؟ او کسی نیست جز شهید «علی قاریان پور» که در 22 سالگی از مشهد شلمچه به آسمان پرواز کرد.


شهید بسیجی، علی قاریان پور، آنقدر سریع آمد و رفت که چشمان خیلی‌ها در راهش باز ماند. علی که هنوز اشک‌‌هایش در سینه زنی‌ها برای آقا امام حسین (ع) و میدان داری‌هایش را که گاهی به بیهوشی در راه  مقتدایش منتهی می‌شد، نمی‌شود فراموش کرد.


دوست دارم تشنه از دنیا بروماو در کمال صداقت و عاشقانه در بخشی از وصیتنامه‌اش نوشت: اگر جنازه ام به دست شما رسید و برای دیدنم آمدید، با چادر سفید بیایید که انگار به عروسی عزیز خود می‌روید و در روز تشییع جنازه هم با چادر سفید باشید که انگار عزیز خود را به حجله دامادی می‌برید.در پشت جنازه‌ام شعارهای «حسین حسین» و «یا مهدی» سر بدهید که آقایم شب اول قبر به داد من روسیاه برسد. یک شاخه گل سرخ و یک قطعه عکس امام خمینی را در قبرم بگذارید تا آنها را به آقا و مولایم حسین (ع) بدهم، اگر چه نمی‌دانم در آن لحظه چه بگویم.
اگر می‌شود یک مقدار خاک کربلا در قبرم بگذارید و جنازه ام را نیمه شب دفن کنید و بروید ببینید که چرا فاطمه (س) به علی(ع) فرمودند که مرا نیمه شب دفن کن!
و چون همه ما از خاک آمده ایم و به خاک برمی‌گردیم، بر روی سنگ قبرم نوشته شود: «مشتی خاک به پیشگاه خداوند متعال» و در آخر دوست دارم در آخرین لحظه زندگی، لب تشنه از دنیا بروم.

راوی: حسن شکیب زاده

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ ; شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٠
comment نظرات ()

اعجازحضرت زهرا(س)

 کرامتی ازحضرت زهرا(س) 

 

انس بن مالک می‌گوید: روزى حجّاج بن یوسف

ثقفى مرا نزد خویش احضار کرد و درباره جریان

به هم زدن و مخلوط کردن غذاى داخل دیگ به

وسیله دست، که توسّط حضرت فاطمه زهراء

سلام اللّه علیها انجام گرفته بود، سؤال کرد.

گفتم : روزى عایشه به حضور فاطمه زهرا علیها

السلام آمد و دید که آن حضرت مشغول پختن

حریره براى دو فرزندش حسن و حسین علیهما

السلام است.

او دید فاطمه سلام الله علیها مقدارى آرد و شیر

و روغن داخل دیگ ریخته بود و آن را روى اجاقى

که آتش زیر آن شعله ور بود قرار داده؛ و با

انگشت خود، حریره داخل دیگ را در حالى که

مى‌جوشید و غُل غُل مى‌کرد، به هم مى‌زد و

مخلوط مى‌نمود.

عایشه با دیدن چنین صحنه‌اى بُهت زده گشت و

با حیرت و تعجّب ، از منزل دختر پیامبر خدا صلّى

اللّه علیه و آله خارج شده و به سوى منزل

پدرش ، ابوبکر حرکت کرد.

و چون به منزل پدرش وارد شد، گفت: پدر! هم

اکنون جریان عجیبى را از فاطمه زهرا دیدم که

مرا به حیرت و تعجّب واداشته است .

او را دیدم در حالى که دیگ حریره ، روى اجاق

آتش مى جوشید، با انگشت خویش آنها را به

هم مى زد و مخلوط مى‌نمود.

ابوبکر گفت: دخترم ! این موضوع را مخفى دار،

مبادا کسى متوجّه شود، که این امر بسیار مهمّ

و عظیم است .

ولى همین که پیامبر اسلام صلّى اللّه علیه و

آله از این جریان آگاه شد، بالاى منبر رفت و پس

از حمد و ثناى الهى ، فرمود: مردم از دیدن

صحنه جریان دیگ و آتش تعجّب مى کنند و آن را

جریانى عظیم و غیر قابل قبول مى پندارند.

و سپس افزود: سوگند به آن کسى که مرا به

رسالت مبعوث کرده و به نبوّت خویش بر

انگیخته است ، باید بدانید که خداوند متعال

آتش و حرارت آن را بر جسد فاطمه و بر خون و

مو و تمام اجزاء بدنش حرام گردانیده است .

همانا فاطمه و شیعیانش (پیروان واقعى در

عمل و گفتار) از حرارت آتش در امان خواهند

بود، و بلکه آتش و خورشید و ماه و ستارگان و

کوه ها، همه و همه در طاعت فاطمه و نسل او

یعنى ؛ اهل بیت عصمت و طهارت علیهم

السلام مى باشند.

و همچنین جنّیان در رکاب آخرین فرزندش ، امام

زمان علیه السلام با مخالفان و ظالمان

مى جنگند.

و در آن هنگام ، زمین تمام برکات و گنجینه ها و

مخازنش را تسلیم مهدى موعود عجّل اللّه

تعالى فرجه الشّریف خواهد نمود.

پس واى به حال کسى که در فضائل و مناقب

بى شمار فاطمه شکّ کند، خداوند لعنت کند آن

کسانى را که به هر عنوانى، کینه و دشمنى

شوهرش ، علىّ بن ابى طالب را در دل دارند و

امامت او و دیگر فرزندانش را نپذیرند و انکار

کنند.

و در پایان افزود: بدانید و آگاه باشید که فاطمه

علیها السلام در صحراى محشر بیش از دیگران

شفاعت مى نماید و شفاعتش پذیرفته و مقبول

درگاه خداوند متعال قرار خواهد گرفت .

 

منبع: الثّاقب فى المناقب، ص 293، ح 250.

 

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٥ مهر ۱۳٩٠
comment نظرات ()

خاطره

نمازی در آغوش موجوقتی که در عملیات کربلای 3 دچار مد و امواج متلاطم آب شده بودیم و من نگران و متحیر٬ ستون در حال حرکت را در داخل آب کنترل می‌کردم٬ دیدم یکی از بچه‌ها سرش را بدون حرکت داخل آب قرار داده است. نگران شدم. شانه‌اش را گرفتم و تکان دادم و سرش را بلند کردم. با نگرانی و تعجب پرسیدم: چی شده؟ چرا تکان نمی‌خوری؟ خیلی خونسرد و بدون نگرانی گفت: مشغول نماز شب بودم. در ضمن با طناب متصل به ستون٬ بقیه را همراهی می‌کردم.
اطمینان و آرامش این نوجوان بسیجی٬ زبانم را بند آورده بود. گفتم: اشکالی ندارد. ادامه بده٬ التماس دعا.
صبح روی سکوی «الأمیه» آن نوجوان اولین شهیدی بود که به دیدار پروردگار نایل آمد.

منبع:کتاب «شکسته‌های ایستاده»

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ ; شنبه ٢۳ مهر ۱۳٩٠
comment نظرات ()

نامه نگاری انیشتین وآیت الله بروجردی(رض)

نامه نگاری انیشتین با آیت الله بروجردی

 

آلبرت اینشتین در رساله ی پایانی عمر خود با عنوان: "دی ارکلرونگ" Die Erkla"rung - von: Albert Einstein – 1954 یعنی:"بیانیه" که در سال 1954 آن را در امریکا و به آلمانی نوشته است - اسلام را بر  تمامی ادیان جهان ترجیح میدهد و آن را کاملترین ومعقولترین دین می داند. این رساله در حقیقت همان نامه نگاری محرمانه ی اینشتین با آیت الله العظمی بروجردی است که توسط مترجمین برگزیده شاه ایران محرمانه صورت پذیرفته است اینشتین در این رساله "نظریه نسبیت" خود را با آیاتی از قرآن کریم و احادیثی از (نهج البلاغه) وبیش از همه (بحارالانوار) علامه مجلسی و.. .ترجمه وتحت نظر آیت الله بروجردی شرح می شده) تطبیق داده و نوشته که هیچ جا در هیچ مذهبی چنین احادیث پر مغزی یافت نمیشود وتنها این مذهب شیعه است که احادیث پیشوایان آن نظریه ی پیچیده "نسبیت" را ارائه داده  ولی اکثر دانشمندان نفهمیده اند.

از آنجمله حدیثی است که علامه ی مجلسی در مورد  معراج جسمانی رسول اکرم(ص) نقل میکند که: هنگام برخاستن از زمین دامن یا پای مبارک پیامبر به ظرف آبی میخورد و آن ظرف واژگون میشود.اما پس از اینکه پیامبر اکرم(ص) از معراج جسمانی باز میگردند مشاهده میکنند که پس از گذشت این همه زمان هنوز آب آن ظرف در حال ریختن روی زمین است ...اینشتین این حدیث را از گرانبهاترین بیانات علمی پیشوایان شیعه در زمینه ی "نسبیت زمان" دانسته و شرح فیزیکی مفصلی بر آن مینویسد...همچنین اینشتین در این رساله "معاد جسمانی" را از راه فیزیکی اثبات میکند(علاوه بر قانون سوم نیوتون=عمل وعکس العمل). او فرمول ریاضی معاد جسمانی را عکس فرمول  معروف "نسبیت ماده و انرژی" میداند:                   E = M.C2 >> M = E :C2

یعنی اگر حتی بدن ما تبدیل به انرژی شده باشد دوباره عینا" به ماده تبدیل شده و زنده خواهد شد. در رابطه با "عقل" نیز با کمال شگفتی - انیشتین نظریه ی اخباریون شیعه را ( که عقل را نسبی میدانند و در حریم شرع و دین آن را بکار نمیبرند) صحیح دانسته و میگوید: حق با اخباری های شما ست وهنوز زود است که مردم این را بفهمند..

در ادامه نیز فرمول ریاضی خاصی برای "عقل نظری بشر" ارائه داده و "نسبیت" آن را اثبات میکند... . اینشتین در این کتاب همواره از آیت الله بروجردی با احترام و به لفظ "بروجردی بزرگ" یاد کرده و از شادروان پروفسور حسابی نیز بارها  با لفظ"حسابی عزیز" یاد کرده است.

3000000دلار بهای خرید این رساله توسط پروفسورابراهیم مهدوی( مقیم لندن) با کمک یکی از اعضاء شرکت اتومبیل" بنز" از یک عتیقه فروش یهودی بوده و دستخط اینشتین در تمامی صفحات این کتابچه توسط خط شناسی رایانه ای چک شده و تایید گشته که او این رساله را به دست خود نوشته است. اصل نسخه ی این رساله اکنون جهت مسائل امنیتی به صندوق امانات سری لندن - بخش امانات پروفسور ابراهیم مهدوی- سپرده شده و نگهداری میشود.

منبع: مرجع متخصصین ایران

 

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱:٤٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٠
comment نظرات ()

مستندنگاری پیامبران مدفون درایران

پیامبران مدفون درایران

 

این هفته برخی ازخبرگزاری ها وسایتها به نقل ازدبیر ستاد بقاع متبرکه و گردشگری مذهبی از مستند‌نگاری 31 پیامبر مدفون در ایران خبر دادند.
حجت‌الاسلام فخر‌الدین صابری اظهار داشته است: اسامی 31 پیامبر مدفون در ایران جمع‌آوری شده است که پس از جمع‌آوری مستندات، اطلاعات آن‌ها به صورت کتاب منتشر خواهد شد.
صحت و سقم وجود این پیامبران در ایران هنوز بدست نیامده است و مؤسسه ای به نام دایرة المعارف بقاع متبرکه در قم می‌تواند اطلاعات جمع‌آوری شده درباره این پیامبران را تأیید یا رد کند.
اظهار نظر درباره صحت و سقم اطلاعات مربوط به پیامبران در حوزه اطلاعات هر کسی نیست بلکه باید فرد، عالم به علم "انساب" باشد علمی که حتی در حوزه‌های علمیه هم تدریس نمی‌شود اما خوشبختانه مدیرعامل مؤسسه دایرةالمعارف بقاع متبرکه، متخصص این علم است و یافته‌های مربوط به این پیامبران نیازمند تأیید ایشان است.

طبق اطلاعات ونقلهای غیرمستنداز مجموع ۱۲۴ هزار پیامبر حدود ۳۱ پیامبر در ایران دفن شده‌اند که تعدادی از آن‌ها شامل "سیم و لام" در سمنان، "خالد بن سنان عبسی" در گلستان، "یوشع" در اصفهان، "حیقوق" در تویسرکان، "حجی" در همدان، "قیدار" در زنجان، "اشموئیل" در ساوه، "دانیال نبی" در خوزستان، "شعیب نبی" در خوزستان، "باحزقیل" در دزفول، "روبین" در میامی، "جرجیس" در شوشتر، "یونس" در گناباد، "یعقوب" در گرگان، "ابراهیم خلیل" در سوسنگرد، "اسحاق و اسماعیل" در جاده دزفول، "صالح پیامبر" در شوشتر، "ایوب" در بجنورد و... است.

مقبره 10 هزار و 500 امامزاده و 33 پیامبر در کشور ،ایران را به قطب امامزادگان در جهان تبدیل کرده است.

+ عبدالعظیم خدمتی ; ٢:۱٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۸ مهر ۱۳٩٠
comment نظرات ()

تبریک

ولادت باسعادت سلطان سریرارتضاآقاعلی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیه والثنا’برهمگان مبارک

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٦ مهر ۱۳٩٠
comment نظرات ()

دهه کرامت

دهه کرامت

 

دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌العقده است . آغازش با ولادت حضرت معصومه (علیهااالسلام) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(علیه السلام) می‌باشد. این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است.

مهر و وفایی که خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار نموده و غربت و بیماری و مرگ در فصل جوانی را برای او آسان کرده است.

مهربانی که جز در مورد امام حسین و حضرت زینب (علیهما‌السلام) سابقه ندارد..

دهه کرامت تداعی کننده عزم و قاطعیت و اراده آهنین زنان بزرگ و بانوان والامقام و گرانقدر جهان می‌باشد.

دهه کرامت یادآور تحول آفرینی بانوان آسمانی است و این که می‌توانند رهبری دل‌های صدها میلیون مسلمان را در طی اعصار عهده‌دار بشوند.

دهه کرامت یادآور زهرا و زینب (سلام‌الله علیهما‌السلام) است.دهه کرامت یادآور تمام خوبی‌هاست. و یادآور جمال انسانی است.

دهه ی مبارک و میمون کرامت و تولد حضرت معصومه (س) و برادر گرامیشان حضرت رضا(ع) ، اسوه ی مهربانی ورافت را به تمامی مسلمین جهان تبریک عرض می نمایم.

+ عبدالعظیم خدمتی ; ٩:۱٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳٩٠
comment نظرات ()

میلادسلاله عصمت مبارک

 

 

یا رب چه قشنگ است وچه زیباحرم قم

چون جنت اعلاحرم محترم قم

بانوی جنان اخت رضا دخترموسی

دردانه زهرا(س)وملائک خدم قم

این م‍‍ژده بس اوراکه بهشت است جزایش

هرکس که زیارت کندش درحرم قم

 

شکوفایی غنچه بوستان عصمت فاطمه معصومه سلام الله علیهامبارکباد.

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٧ مهر ۱۳٩٠
comment نظرات ()

ارزشهای هشت سال دفاع مقدس

 

 

ارزشها و ثمرات دفاع مقدس

 

.

جنگ تحمیلی عرصه‌ای بود که در آن،‌ «دین» تمام هنر خود را به نمایش گذاشت و هدف انقلاب اسلامی تحقق یافت. زیرا از انسانهای چسبیده به خاک،‌ آدمهایی ساخته شد که فقط با رسیدن به لقاء خدا آرام می‌گرفتند و برای این منظور،‌ دست و پا و سر و ... خود را نه با اختیار،‌ که با گریه و التماس هدیه می‌کردند. و بعضی دیگر که تحمل تدریجی فدا شدن را نداشتند در صف مین می‌ایستادند تا به یکباره همه وجود خود را فدا کنند. این پدیده نوظهور در جامعه‌ای اتفاق افتاد که طی چند دهه حکومت سرسپردة پهلوی، فرهنگ آمریکایی وغربی تا اعماق فرهنگ جامعه نفوذ کرده و آنرا آلوده ساخته بود.

دراینجابرخی ارزشهای برخاسته از جنگ را که موجب استحکام جامعه و حکومت و نیز استمرار نظام جمهوری اسلامی شدبه اختصارذکرمیکنم:

 

تبلور اسلام انقلابی

روحیه بسیجی

فرماندهی انقلابی

رشد و بالندگی سپاه

تثبیت نظام جمهوری اسلامی

شکستن ابهت ابرقدرتها و ارائه راه جدید

بازماندگان جنگ به عنوان الگوهای دینداری

+ عبدالعظیم خدمتی ; ٩:٠٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٥ مهر ۱۳٩٠
comment نظرات ()

هفته دفاع مقدس

 

31شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.دوران 8 ساله دفاع مشروع امت سلحشور ایران در حفظ و اعتلای نظام مقدس اسلامی و حراست از مرزهای عزت و شرف این رمز و بوم، به مثابه یکی از حساس‌ترین و بارزترین برهه‌های حیات راستین این ملت، همچون نگینی تابناک، تا همیشه زمان، بر تارک تاریخ حماسه و ایثار و پایداری آزادگان جهان می‌درخشد. دفاع امت اسلامی ایران در برابر تجاوز همه‌جانبه دشمنان اسلام، در تاریخ افتخار آفرینی مبارزات حق‌طلبانه، یک ملت سترگ، فروزان خواهد بود. پایداری ایران اسلامی که برخاسته از روح وحدت و ایمان بود، در سایه هدایت‌های امام شکل گرفت و باعث احیای یک مکتب سازنده و نهضت های آرمانگرا و ایدئولوژی جهانگیر شد.دفاع مقدس ما در زمینه‌های مختلف سیاسی، ‌نظامی، اجتماعی، فرهنگی و ... توانست معادلات جهانی معمول را بر هم زند و تحلیل‌های مادی دنیاپرستان را نقش بر آب سازد. این حادثه عظیم، بی شک در یاد ملت ایران خواهد ماند و غرور و سرافرازی و حماسه آفرینی را در نسل‌های بعد بر جای خواهدگذاشت.
جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، 2887 روز به طول انجامید که طی آن هزار روز نبرد فعال صورت گرفت که 793 روز حمله از سوی رزمندگان اسلام بود و 207 روز از سوی ارتش متجاوز بعثی. 

در طول جنگ شمار 381 هزار و 680 نفر از نیروهای دشمن کشته و یا زخمی شدند و 72 هزار نفر به اسارت نیروهای اسلام در آمدند. در این 8 سال 371 فروند هواپیما و 82 فروند بالگرد دشمن منهدم شد. 1700 دستگاه تانک و نفربر، 480 قبضه توپ و 3هزار و 363 دستگاه خودرو نظامی به غنیمت ایران در آمد و و 5هزار و 758 دستگاه تانک و نفربر، 532 قبضه توپ و 5هزار و 152 دستگاه و خودرو نظامی دشمن منهدم گردید.

مقاومت رزمندگان اسلام سبب شد تا ذخایر ارزی عراق که در ابتدای جنگ، حدود 30میلیارد دلار بود، پس از شکست در عملیات بیت‌المقدس و فتح خرمشهر به صفر برسد و پس از پایان جنگ، این کشور بیش از 70میلیارد دلار بدهی داشته باشد.

جنگ تحمیلی در دوره حاکمیت خدا و مردم ـ به جای سلطه خارجی ـ بر سرزمین ایران موجب دگرگونیهای عظیمی در صور مادی و معنوی حکومت و جامعه گردید. این تحول، چنانچه در برنامه‌ریزی و سیاستگزاری‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت نظام لحاظ شود،‌ موجب استحکام و تکامل روز افزون جامعه و حرکت به سوی تعالی و قسط خواهد بود و ریشه‌ها و رشته‌های وابستگی به دشمنان را قطع خواهد کرد. تنها در این صورت استکه می‌ـوان الگوی برخاسته از جنگ تحمیلی را که در جامعه اسلامی پیاده شده باشد به عنوان یک ارزش نوین و پویا در اختیار کشورهای اسلامی قرار داد بدیهی است که مهمترین نیاز کشورهای اسلامی پس از ساقط کردن قدرت مسلط، داشتن یک الگوی نظامی موفق است که برآمده از مردم و متکی به اعتقادات آنها باشد و بتواند حکومت جدید و تمامیت ارضی یک کشور انقلابی را حفظ نماید. در این میان، سازمان نظامی سپاه پاسداران یک نشانه آشکار و موفق است که با اتکاء بر عامه مردم و نی زابتکار و از خود گذشتگی توانست صورت جدیدی از جنگ انقلابی را در برابر قدرتهای برتر به نمایش بگذارد وبا مساعدت ارتش جمهوری اسلامی، علاوه بر حفظ نظام سیاسی، تمامیت ارضی کشور را نیز حفظ نماید. این امر در تاریخ ایران کمتر سابقه داشته است. حکومتها و ارتشهای گذشته هیچگاه نتوانستند به آن جامه عمل بپوشانند؛ و این کارایی تنها در کوران جنگ تحقق یافت، زیرا خطر و تهدید خارجی تلاش زایدالوصفی را می‌طلبید تا بقاء دین و حکومت تضمین گردد و سپاه به عنوان یک سازمان انقلابی توانست این هدف را تحقق بخشد. بنابراین، تجربه هشت سال دفاع مقدس و توجه به ارزشهای آن بایستی راهنمای عمل تمامی تصمیم‌گیرندگان و دست‌اندرکاران جامعه قرار گیرد.

پیام حضرت امام خمینی(س) خطاب به روحانیون که حدوداً سه ماه و نیم قبل از رحلت آن حضرت به رشته تحریر در آمده و یکی از عوامل موثر بر تالیف این نوشتار بوده است، به عنوان حُسن ختام ارائه می‌شود:

 هر روز ما در جنگ برکتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم. ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نمودیم. ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده‌ایم. ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهانخواران کنار زدیم. ما در جنگ دوستان و دشمنانمان را شناخته‌ایم. ما در جنگ به این تیجه رسیدیم که باید روی پای خودیمان بایستیم. ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پربار اسلامیمان را محکم کردیم. ما در جنگ حس برادری و وطن‌دوستی را در نهاد یکایک مردمان بارور کردیم. ما در جنگ به مردم جهان و خصوصاً مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرتها و ابرقدرتها سالیان سال می‌توان مبارزه کرد. جنگ ما کمک به فتح افغانستان را به دنبال داشت. جنگ ما فتح فلسطین را بدنبال خواهد داشت. جنگ ما موجب شد که تمامی سردمداران نظامهای فاسد در مقابل اسلام احساس ذلت کنند. جنگ ما بیداری پاکستان و هندوستان را بدنبال داشت. تنها در سایه جنگ بود که صنایع نظامی ما از رشد آنچنانی برخوردار شد و از همه اینها مهمتر استمرار روح اسلام انقلابی در پرتو جنگ تحقق یافت.

همه اینها از تلاش مادران و پدران و مردم ایران در ده سال مبارزه با آمریکا و غرب و شوروی و شرق نشأت گرفت. جنگ ما، جنگ حق و باطل بود و تمام شدنی نیست. جنگ ما جنگ فقر و غنا بود. جنگ ما جنگ ایمان و رذالت بود و این جنگ از آدم تا ختم زندگی وجود دارد. چه کوته نظرند آنهایی که خیال می‌کنند چون ما در جبهه به آرمان نهایی نرسیده‌ایم پس شهادت و رشادت و ایثار و از خودگذشتگی و صلابت بی‌فایده است! در حالی که صدای اسلام‌خواهی آفریقا از جنگ هشت ساله ماست. علاقه به اسلام‌شناسی مردم آمریکا و اروپا و آسیا و آفریقا، یعنی در کل جهان، از جنگ هشت ساله ماست. از خداوند می‌خواهم مرا در کنار شهداء جنگ تحمیلی بپذیرد. مادر جنگ برای یک لحظه هم نادم و پشیمان نیستم. راستی مگر فراموش کرده‌ایم که ما برای ادای تکلیف جنگیده‌ایم و نتیجه، فرع آن بوده است؟!

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩٠
comment نظرات ()

بصیرت

 

 

در شب حادثه فرا روی مرگ 

    ذکر احلی من العسل شرط است
در پی باغبان دوان بودن       

    با گل زخم در بدن شرط است
یعنی اینجا زبیر هم باشی   

      امتحان در صف جمل شرط است

 کن دعاعاقبت به خیرشویم    

             نکند طلحه و زبیرشویم+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٠
comment نظرات ()

شهادت حضرت حمزه(ع)

شهادت علمداروحامی رسولخداحضرت حمزه سیدالشهدا علیه السلام تسلیت باد

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩٠
comment نظرات ()

آیت‌الله صافی گلپایگانی وغزل معروف ولایت

 

شعری از آیت‌الله صافی گلپایگانی

 

آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی حفظه الله از مراجع

تقلید شیعیان جهان غزل زیررا با رویکرد مهدویت و با

مطلع «ما را ز کورش و کی و جم اعتبار نیست» سروده است .

 

ما را ز کورش و کی و جم اعتبار نیست
فخری به داریوش و به اسفندیار نیست

مرده است دور رستم و سیروس و کیقباد
ما را به جاهلیت آن دوره کار نیست

در سایه محمد و آل محمدیم
برتر از این برای بشر افتخار نیست

ابنای دین و سوره توحید و کوثریم
بر دل ز کفر و شرک و شرارت غبار نیست

اسلام، اعتقاد و نظام و هویت است
هر کس نداشت در دو جهان رستگار نیست

اندر دژ ولایت و حصن امامتیم
مانند این حصار به گیتی حصار نیست

ما امت عدالت و صلح و اخوتیم
در ما نفاق و شیطنت دیو سار نیست

از جاهلیت مجوس نگیریم رسم و راه
ما را به جز ولایت مهدی (ع) شعار نیست

اعلام «ان اکرمکم» باشد این پیام
در کیش ما به رنگ و نژاد اعتبار نیست

گر مدعی تلاش به توهین ما کند
با او بگو که از تو جز این انتظار نیست

تو باش و هفت خوان و خرافات و ترّهات
راهی که می‌ روی ره پروردگار نیست

زنده است دین احمد (ص) و قرآن و اهل بیت (ع)
اکمل از آن طریق سوی کردگار نیست

یا رب رسان امام زمان منجی جهان
فرّخ، زمان او که در آن، کار عار نیست

پر می‌ کند ز عدل به امر خدا زمین
بهتر ز عصر دولت او روزگار نیست

آیین دین‌مداری و تقوا شود رواج
رسم فساد و شرب مدام و قمار نیست

مؤمن عزیز گردد و کافر شود ذلیل
مرد خدا به دوره او خوار و زار نیست.

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٠
comment نظرات ()

خلیج فارس "درشرح نهج البلاغه ابن ایی الحدید

سندی دیگر برای نام((خلیج‌فارس))

این بار: شرح نهج‌البلاغه 700 ساله ابن‌ابی‌الحدید

 

 

ابی الحدید در سال 586 متولد شده است و نام اصلی او فخرالدین ابوحامد عبدالحمید معروف به ابن ابی الحدید و در سال 656 در سن 70 سالگی در بغداد وفات یافته است.

کتاب مشهور (شرح نهج البلاغه)وی که یکی از بهترین شروح نهج­البلاغه است  به دستور وزیر شیعی خلیفه عباسی محمد ابن احمد افخمی شیعی نوشته شده است و از شروحی است که مورد قبول محققین، بزرگان و اساتید شیعه و سنی است و شرح جامع و مقبولی است که در آن عصاره و خلاصه کتب ادبی، تاریخی، کلامی و فقهی آمده است.

آنچه در پی می آید، سند دیگری بر صحت نام «خلیج‌فارس» در طول تاریخ است.

ابن ابی الحدید در شرح خطبه 13 نهج­البلاغه بر نام «خلیج‌فارس» تأکید کرده است.

حجت­الاسلام والمسلمین محمد اسلامی‌پناه، یکی از محققین و پژوهشگران حوزوی بااشاره به شرح خطبه 13 امام علی(ع) در نهج‌البلاغه، می گوید:

 حضرت در این خطبه می­فرماید: "( وَ مِنْ کَلامٍ لَهُ عَلَیْهِ السَّلامُ ) فِى ذَمِّ الْبَصَرَةِ وَ أَهْلِها: کُنْتُمْ جُنْدَ الْمَرْأَةِ، وَ ‏أَتْباعَ‏ ‏الْبَهِیمَةِ، ‏رَغا فَأَجَبْتُمْ، وَ ‏عُقِرَ فَهَرَبْتُمْ، ‏أَخْلاقُکُمْ‏ ‏دِقاقٌ‏، وَ عَهْدُکُمْ شِقاقٌ، وَ دِینُکُمْ نِفاقٌ، وَ ماؤُکُمْ ‏زُعاقٌ‏، وَ الْمُقِیمُ بَیْنَ أَظْهُرِکُمْ ‏مُرْتَهَنٌ‏ بِذَنْبِهِ، وَ الشَّاخِصُ عَنْکُمْ مُتَدارَکٌ بِرَحْمَةٍ ‏مِنْ‏ رَبِّهِ، کَأَنِّى بِمَسْجِدِکُمْ ‏کَجُؤْجُوءِ ‏سَفِینَةٍ، قَدْ بَعَثَ اللَّهُ عَلَیْهَا الْعَذابَ مِنْ فَوْقِها وِ مِن تَحْتِها، وَ غَرِقَ مَنْ فِى ضِمْنِها. و فى روایة: وَ ایْمُ اللَّهِ لَتُغْرَقَنَّ بَلْدَتُکُمْ حَتّى کَأَنِّى أَنْظُرُ إِلى مَسْجِدِها ‏کَجُؤْجُوءِ ‏سَفِینَةٍ ‏أَوْ ‏نَعامَةٍ ‏‏جاثِمَةٍ‏. و فى روایة: کَجُؤْجُوءِ طَیْرٍ فِى ‏لُجَّةِ ‏بَحْرٍ". «سرزنش مردم بصره: شما سپاه یک زن بودید، و پیروان حیوان (شتر عایشه) تا شتر صدا مى‏کرد مى‏جنگیدید، و تا دست و پاى آن قطع گردید فرار کردید، اخلاق شما پست، و پیمان شما از هم گسسته، دین شما دورویى، و آب آشامیدنى شما شور و ناگوار است، کسى که میان شما زندگى کند به کیفر گناهش گرفتار مى‏شود، و آن کس که از شما دورى گزیند مشمول آمرزش پروردگار مى‏گردد، گویا مسجد شما را مى‏بینم که چون سینه کشتى غرق‏شده است، که عذاب خدا از بالا و پایین او را احاطه مى‏کند، و سرنشینان آن همه غرق مى‏شوند. و در روایتى است: سوگند به خدا، سرزمین شما را آب غرق مى‏کند، گویا مسجد شما را مى‏نگرم که چون سینه کشتى یا چونان شترمرغى که بر سینه خوابیده باشد بر روى

آب مانده است و در روایت دیگر: مانند سینه مرغ روى آب دریا. و در روایت دیگرى آمده: خاک شهر شما بد بوترین خاکها است، از همه جا به آب نزدیکتر و از آسمان دورتر، و نه دهم شر و فساد در شهر شما نهفته است، کسى که در شهر شما باشد گرفتار گناه، و آنکه بیرون رود در پناه عفو خداست گویى شهر شما را مى‏نگرم که غرق‏شده، و آب آن را فرا گرفته، چیزى از آن دیده نمى‏شود، مگر جاهاى بلند مسجد، مانند سینه مرغ بر روى امواج آب دریا!».

ابن ابی الحدید در این شرح آورده است: "فأما إخباره ع أن البصرة تغرق عدا المسجد الجامع بها فقد رأیت من یذکر أن کتب الملاحم تدل على أن البصرة تهلک بالماء الأسود ینفجر من أرضها فتغرق و یبقى مسجدها . و الصحیح أن المخبر به قد وقع فإن البصرة غرقت مرتین مرة فی أیام القادر بالله و مرة فی أیام القائم بأمر الله غرقت بأجمعها و لم یبق منها إلا مسجدها الجامع بارزا بعضه کجؤجؤ الطائر حسب ما أخبر به أمیر المؤمنین (ع) جاءها الماء من بحر فارس من جهة الموضع المعروف الآن بجزیرة الفرس و من جهة الجبل المعروف بجبل السنام و خربت دورها و غرق کل ما فی ضمنها و هلک کثیر من أهلها . و أخبار هذین الغرقین معروفة عند أهل البصرة یتناقلها خلفهم عن سلفهم" «و صحیح آن است که این موضوع اتفاق افتاده و بصره تا کنون دو بار غرق شده است، یک بار به روزگار حکومت القادر بالله و بار دیگر به روزگار حکومت القائم بامرالله و در این هر دو بار تمام بصره را آب گرفته و غرق شده است و فقط مسجد آن شهر چون سینه کشتى یا سینه پرنده از آب بیرون مانده و مشخص بوده است، به همان‌گونه که امیرالمومنین علیه السلام در این خطبه خبر داده است. آب از خلیج فارس از جایى که امروز به «جزیره ى فرس» معروف است و از سوى کوهى که به «کوه سنام» معروف است، طغیان کرده است و تمام خانه هاى آن ویران و هر چه در آن بوده غرق شده و بسیارى از مردمش کشته شده اند و اخبار مربوط به این دو حادثه نزد مردم بصره معروف است و اشخاص از قول نیاکان خود آن را نقل مى کنند».

این محقق و پژهشگر حوزوی بیان داشت: ابن ابی الحدید در قرن هفتم در این شرح، نامی از خلیج فارس آورده (........جاءها الماء من بحر فارس من جهة الموضع المعروف الآن بجزیرة الفرس.........) و علت غرق­شدن شهر بصره را آب­های خلیج فارس معرفی کرده است.کلمه «خلیج‌فارس» و «بحر فارس» قرن‌ها است که در میان ملت‌ها شهرت داشته و مورد استفاده عموم مردم بوده وهست.

 

 

 

منبع :مرکزخبرحوزه

+ عبدالعظیم خدمتی ; ٤:٠٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٠
comment نظرات ()

نمایی زیبااز فرازمسجدالحرام

مسجدالحرام

+ عبدالعظیم خدمتی ; ٤:٠٥ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٠
comment نظرات ()

شهادت امیرالمومنین علی (ع)تسلیت باد

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱:۱٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۸ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()

آیه الکرسی

خواندن آیة الکرسی وفوایدآن

 

 

((الله لا اله إ لاّ هوَ الحیُّ القیُّومُ لا تَا خذُ هُ سِنَهٌ وَ لا نَومٌ لَهُ ما فی السَّماواتِ وَ

ما  فِی الأَرضِ مَن ذَا الَّذی یَشفَعُ  عِندَهُ إ لا بِإذنِهِ یَعلَمَ ما بَینَ أَیدِیهمِ وِ ماخَلفَهُم وَ لا  یُحیطونَ بِشَی ءٍ مِن عِلمِهِ إلا بِما شاءَ وَسِعَ

کُر سِیُّهُ السَّماواتِ و الأرض ولا  یَؤدُهُ حِفظُهُما وَهوَ العَلیُّ العَظیم(255)  لا إکراهَ فِی الدَّین قَد تَبَیَّنَ الرُّشدُ مِنَ الغَیَّ فَمَن یَکفُر

بِالطَّاغوتِ وَ یُؤمِن بِالله فَقَد  استَمسَکَ بِالعُروَةِ الوُثقی لاَنفِصامَ لَها والله سَمِیعٌ عَلِیمٌ(256)  الله وَلِیُّ الَّذین آمَنوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُّلُماتِ إِلی النُّور

 وَ الُّذینَ کَفَروا أولیاؤُ هُمُ  الطَّاغوتُ یُخرِجُونَهُم مِنَ النُّور إِلَی الظُّلُماتِ أُولئِکَ

أصحابُ النَّارِ هُم فِیها خالِدُونَ))(257)

 

 

آیة‌الکرسی نام یک آیه است که با الله لا اله الا هو الحی القیوم آغاز و با هو العلی العظیم پایان می‌یابد و دو آیه بعد از آن جزء آیة‌الکرسی نمی‌باشد، هر چند در برخی از موارد به خواندن آن‌ها همراه آیة‌الکرسی تاکید شده است. 

 

فضیلت و عظمت 

رسول اکرم صلی الله علیه و آله به علی علیه‌السلام فرمودند: "قرآن کلامی برتر و بزرگ است و سوره بقره، سید قرآن و آیة‌الکرسی سید بقره است. ". سپس فرمودند: "آیة‌الکرسی از گنجینه‌ای در زیر عرش به من عطا شده است و قبل از من به هیچ پیغمبری چنین عطائی نشده است. " 

 

سفارش به خواندن آیة‌الکرسی در روایات 

حضرت علی علیه‌السلام فرمودند: بر مسلمان لازم است که شب را به پایان نیاورد مگر آنکه آیة‌الکرسی را بخواند و اگر می‌دانستید که آیة‌الکرسی چیست و در آن چیست، هرگز آن را رها نمی‌کردید. پیامبر به من فرمود: "آیة‌الکرسی " از گنجینه‌ای در زیر عرش به من عطا شده است و قبل از من به هیچ پیغمبری چنین عطائی نشده است. سپس حضرت فرمود: "از وقتی این مطلب را از پیامبر صلی الله علیه واله شنیدم، در تمام شب‌ها آن را خواندم و هرگز آن را ترک نکردم. " سپس فرمودند: "هر شب در سه وقت آیة‌الکرسی را می‌خوانم. 

 

همچنین حضرت علی علیه‌السلام فرمودند: پیامبر صلی الله علیه واله مرا خواست و فرمود: آنگاه که به بستر خواب رفتی بسیار استغفار کن و صلوات بفرست و زیاد قل هو الله احد (سوره توحید) را بخوان که نور قرآن است و بر تو باد به قرائت آیة‌الکرسی که در هر حرف آن هزار برکت و هزار رحمت است 

 

امام باقر علیه‌السلام فرمودند: هر کسی در پی وضو گرفتن، آیة‌الکرسی بخواند، خداوند ثواب چهل سال عبادت به وی عطا کند و پیامبر صلی الله علیه و آله به حضرت علی علیه‌السلام فرمودند: آنگاه که از منزل در پی حاجتی بیرون شدی آیة‌الکرسی تلاوت کن، زیرا موجب برآورده شدن حاجت می‌باشد. 

 

امام حسن عسگری علیه‌السلام فرمودند: آنگاه که در سفر احتمال خطر دادی، قبل از سفر سوره‌های حمد، معوذتین، آیة‌الکرسی و قدر را بخوان. 

 

امام صادق علیه‌السلام می‌فرمایند: هر وقت خواستی سفر کنی با میمنت است، به شرط اینکه قبل از آن صدقه بدهی و آیة‌الکرسی بخوانی. 

 

امام موسی بن جعفر علیه‌السلام فرمودند: هر فردی که می‌خواهد سفر کند به طرف در بایستد و سه آیة‌الکرسی به طرف راست، چپ و مقابل خود بخواند و این موجب حفظ و دفع بدی‌ها و پریشانی می‌شود. 

 

پیامبر اکرم صلی الله علیه واله فرمودند: هر وقت شخص آیة‌الکرسی بخواند و بر اهل قبور اهداء کند، خداوند از هر حرف آن، ملکی می‌آفریند که تا قیامت برای آن شخص تسبیح می‌کند. 

 

پیامبر اکرم صلی الله علیه واله درباره آیة‌الکرسی فرمودند: "در خانه آیة‌الکرسی بخوانید که شیطان به شما نزدیک نمی‌شود. 

 

  منابع:

نشریه قرآنی بشارت، شماره 14 

وبحارالانوار، ج 86 ص 125 

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۳:٠٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()

خواب در ماه‌رمضان

 

 

سفارشاتی درمورد خواب ماه‌رمضان

 

در ماه رمضان از فرصت استفاده کنید، یک وقت هایی خودتان را بخوابانید و بعد از نیم

ساعت بلند شوید بعد ببینید چقدر سرحال می شوید و تا چند ساعت حسابی از وقت

خود تان استفاده می کنید، بعد دوباره یک مقدار بخوابید.

 

بهتر است در ماه رمضان بعد از افطار انسان یک استراحتی بکند تاآخرشب کاملا سرحال

باشد. البته بعد باز می تواند بخوابید.

خوب است آدم خواب خود را تکه و پاره بکند. این یک نحوه برخورد با خواب است اگرمفصل غرق خواب بشود، مثل

غذا خوردن مفصل است. خواب زیاد قساوت قلب می آورد و بدخوابیدن زمینه زیاد

خوابیدن را برای انسان پدید می آورد. بد خوابیدن این است که آنقدر نخوابی و نخوابی

 که وقتی می خوابی دیگر بیدار نشوی. ولی یک ذره که می خوابی سر خواب را شیره

می مالی اطبا می فرمایند که یک ساعت خوابیدن در میان روز معادل هشت ساعت

خواب در شب است. ضمن این که جای خواب شب را چیزی پر نخواهد کرد.

خدا صریحاً در قرآن فرموده که شب ها نمی خوابند مگر کم . خداوند آزار ندارد و ساز و کار

بدن ما را می شناسد، خودش ما را خلق کرده و آن هایی که کم می خوابند، کم ندارند.

منتها با خوابشان بازی می کنند و دیگر خواب حریف آنها نیست، بلکه آنها خودشان

حریف خواب هستند. حضرت امام در نماز شب خود به تعداد رکعات نمازشان یعنی

دورکعتی ها گاهی از اوقات بیدار می شدند و دوباره بک چرت می خوابیدند . این پدر

خواب را در می آورد. نه اینکه بدخوابی به آدم بدهد نه بلکه آدم را سوار خواب می کند.

آدم همچنانکه باید سوار غذا باشد، سوار خواب هم باید باشد. یک پرخوری مذموم

داریم، یک پرخوابی مذموم.خواب و غذاخوردن نیازهای طبیعی هستند که باید برآورده

شوند، ولی هر دو مدیریت می خواهد.

در این ماه رمضان از فرصت استفاده کنید، یک وقت هایی خودتان را بخوابانید و بعد از نیم

ساعت بلند شوید بعد ببینید چقدر سرحال می شوید و تا چند ساعت حسابی از وقت

خود تان استفاده می کنید، بعد دوباره یک مقدار بخوابید. درنتیجه، مجموع ساعات از

هشت ساعت کم می شود و به سهولت به شش ساعت می رسد حتی کمتر هم می

تواند بشود. هرچند از یک مقدار کمتر دیگر ممکن است ضرر داشته باشد. انسان ها با

همدیگر فرق دارند. غذا هم روی نحوه خواب تاثیر دارد.

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()

روزه ازدیدگاه علم

 

فواید روزه از دیدگاه علم

 

  

سالها است دانشمندان به دنبال ریشه های علمی روزه می گردند و تاکنون موفق شده اند به نتایج حائز اهمیتی دست یابند که به فواید روزه تاکید می کند.

بسیاری از ادیان به فریضه روزه تاکید کرده اند. از این رو، بسیاری از دانشمندان سالها است به دنبال ریشه های علمی این باور دینی می گردند و تاکنون به نتایج قابل توجهی دست یافته اند که همگی مهر تائیدی بر فواید روزه داری است.

 

 کاهش خطر بیماریهای قلبی

 

اوایل آوریل سال جاری گروهی از پژوهشگران موسسه قلب مرکز پزشکی "اینترمانتین" آمریکا با تحقیق بر روی 230 نفر نشان دادند که روزه برای سلامت بدن مفید است و به خصوص روزه های دوره ای منظم خطر بروز بیماریهای قلبی عروقی را کاهش می دهند.

این محققان به منظور دستیابی به این نتایج برای داوطلبان 24 ساعت روزه تجویز کردند که در این مدت تنها می توانستند آب بنوشند. 

پس از این 24 ساعت، داوطلبان می توانستند به مدت 24 ساعت رژیم غذایی عادی داشته باشند. نتایج این تحقیقات نشان داد که در دوره روزه هم سطوح کلسترول بد (LDL) و هم سطوح کلسترول خوب (HDL) بالا رفت.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "روزه موجب استرس و گرسنگی می شود. به همین دلیل ارگانیسم کلسترول بیشتری آزاد می کند و به جای گلوکز، اجازه استفاده از چربی بدن را به عنوان یک منبع انرژی می دهد. به این ترتیب تعداد سلولهای چربی کاهش می یابد. این جنبه مهم است چراکه منجر به کاهش چربی و کاهش احتمال توسعه مقاومت انسولینی یا دیابت می شود."

نتایج این تحقیقات تائید کرد که همچنین روزه اثراتی بر روی تولید بیشتر هورمون رشد (HGH) می گذارد و یک اثر حفاظتی در مورد ساختمان عضلانی و تعادل متابولیکی دارد.

به طوریکه در مدت 24 ساعت روزه، سطوح هورمون رشد به طور متوسط هزار و 300 درصد در زنان و دو هزار درصد در مردان افزایش داشت.

به گفته این محققان، روزه های دوره ای منظم می توانند سطوح پارامترهایی که منجر به افزایش خطر توسعه بیماریهای مزمن می شوند را کاهش دهد.این بررسیها نشان داد افرادی که به طور مرتب روزه می گیرند نسبت به کسانی که روزه نمی گیرند 58 درصد با خطر کمتری در بروز بیماریهای شریانی و قلبی مواجهند.

 

 

 روزه حس بویایی را قوی می‌کند

 

همزمان گروهی از دانشمندان آمریکایی دانشگاه کالیفرنیا در ساندیگو در بررسیهای خود نشان دادند که حس بویایی در زمان گرسنگی و روزه تقویت می شود.

 در این مکانیزم، یکسری از پالسهایی که سیستم عصبی را در پاسخ به رایحه ها تحریک می کنند به حس بویایی اجازه می دهند که برای کسب غذا تواناتر شوند.

 

از سویی دیگر این سیستم می تواند در تحریک اشتها در سالمندان و افراد بی اشتها مورد استفاده قرار گیرد. "وانگ جینگ"، استاد زیست شناسی دانشگاه کالیفرنیا و سرپرست این تیم تحقیقاتی در این خصوص اظهار داشت: "بویایی کمک مهمی به درک کیفیت غذا می کند و عمیقاً بر روی غذاهایی که انتخاب می کنیم اثر می گذارد."

 

درمان آلزایمر با روزه داری

 

در سال 2009، علی گرجی استاد ایرانی دانشگاه مونستر آلمان با استفاده از روزه داری تحقیقاتی را برای درمان بیماریهایی چون آلزایمر، پارکینسون و سردردهای میگرنی انجام داد.

بررسیهای این محقق ایرانی نشان داد که پس از 12 تا 14 ساعت روزه داری، آشامیدن باعث ایجاد امواج قوی در مغز می شود.

 

این امواج 10 تا 20 برابر امواج معمولی مغز است. تحقیقات اولیه این دانشمند نشان داد که گرسنگی و تشنگی طولانی باعث افزایش حساسیت پذیری قشر مغز می شود.

 

گرجی با تاکید بر اینکه می توان با استفاده از این خاصیت در درمان مبتلایان به بیماریهای آلزایمر و پارکینسون اقدام کرد، اظهار داشت: "تحقیقات ما نشان داد که روزه داری در درمان و پیشگیری این بیماریها موثر است ضمن آنکه این موجها می تواند در مقاوم سازی سلولهای عصبی مغز در برابر سکته های مغزی موثر باشد."

 

استاد دانشگاه مونستر همچنین بر اثرات مثبت روزه داری در درمان سردردهای مزمن میگرنی تاکید کرد و ادامه داد: "نتایج این پژوهش نشان می دهد که روزه داری می تواند به عنوان یکی از روشهای موثر در درمان سردردهای میگرنی استفاده شود."

 

روزه سلولهای سالم را در مقابل شیمی درمانی حفظ می کند

 

در سال 2008 دانشمندان آمریکایی و ایتالیایی در تیم تحقیقاتی والتر لونگو از دانشگاه کالیفرنیا و بیمارستان "گاسلینی" در جنوا نشان دادند که گرفتن روزه می تواند به عنوان یک اسلحه موثر در مبارزه با کاهش وزن ناشی از شیمی درمانی در بیماران سرطانی به کار رود.

 

این دانشمندان نوعی الگوی جادویی را کشف کردند که سلولهای سالم در پی محدودیت کالری از خود نشان می دهند و به این ترتیب سلولهای سالم می توانند در مقابل صدماتی که در اثر شیمی درمانی به آنها وارد می کنند از خود دفاع کنند.

 

این پژوهشگران در بررسیهای مشاهده کردند که سلولهای سالم در زمان روزه، تمام انرژیهای در دسترس را برای ادامه حیات خود مورد استفاده قرار می دهند و بنابراین در مقابل شیمی درمانی نسبت به سلولهای سرطانی از خود مقاومت بیشتری نشان می دهند.

 

به اعتقاد این دانشمندان، روزه می تواند سلولهای سالم را در حالت سکوت نگه دارد و به این ترتیب در دوره ای که سلولها در انتظار پایان یافتن روزه هستند، می توانند مقاومت خود را برای ادامه حیات افزایش دهند.

 

این درحالی است که سلولهای سرطانی که طبیعت آنها به گونه ای است که نمی توانند انرژی ذخیره کنند در دوره روزه فعالیت و رشد آنها بسیار ضعیف می شود و چون تحت شیمی درمانی قرار دارند می توانند سریعتر نابود شوند، درحالی که سلامت سلولهای سالم همچنان حفظ می شود.

از:مهر

+ عبدالعظیم خدمتی ; ٢:۱۳ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()

مبروک


شهرالله المبارک


 

ابارک واهنیء لکم وجمیع اخواننا المسلمین فی ارجاء العالم ولاسیما الصائمین من شیعه امیرالمومنین علیه السلام حلول شهررمضان المبارک

 راجیا لرب القدیر"القبول لاعمالکم فی هذاالشهرالاغرواسئلکم الدعاء.

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱:٠٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()

تبریک سال نو

 

فرارسیدن سال نورابه هموطنان گرامی بویژه وبلاگ نویسان عزیز تبریک میگویم.

 

 ازآغازسال1390  برای خواندن مطالب (المصباح2)به آدرس دیگرمن مراجعه کنید:

 

http://almesbah.loxblog.com 

 

+ عبدالعظیم خدمتی ; ٩:۳٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۸ اسفند ۱۳۸٩
comment نظرات ()

فهرستی ازمقاتل حسینی درطول تاریخ تشیع

 

 مقاتل حسینی (ع)

   

 

 مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، اصبغ بن نباتة.

مقتل ابی مخنف، (،چاپ نجف 1373ق.)

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، جابر جعفی (م128).

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، ابوجعفر محمد اشعری.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، محمد بن علی البزار.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، محمد بن حسن طوسی(م 460 هـ ).

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، محمد العلابی (م298).

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، شیخ صدوق محمد  بابویه قمی (م381هـ).

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، محمد بن علی بن فضل (سده 4).

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، معمر بن مثنی.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، نصر بن مزاحم العطار.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، حیدرعلی شیروانی.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، زیاد تستری.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، سلمه ازدورفانی.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، شیخ شریف الجواهری.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، سید صفی الدین موسوی.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، عبدالصاحب خشتی (سده 13).

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، عبدالعزیز جلودی.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، عمارة الحیوانی.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، سید محمد حائری.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، شیخ هادی تهرانی.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، سید هاشم بحرانی.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، محمدباقر یزدی حائری

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، میرزا هدایت الله قزوینی (سده 13).

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، واقدی مدنی بغدادی (م207).

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، یوسف بن حسن بلادی (سده 14).

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، محمد بن محمد عاملی (سده 10).

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، احمد بن نعمة (سده 10).

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، میرزا حسن قزوینی (م1358).

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، سید حسین کاشانی.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، شیخ حسین عصفوری.

 مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، سید مصطفی لکهنوی.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، سید نجم الدین محمد جعفری القوسینی.

مقتل ابی عبدالله الحسین (ع)، ملاحسین بافقی.

مقتل ابی عبدالله الحسین(ع)،(لهوف)سیدبن طاوس. 

مقتل الحسین (ع)، این شهر آشوب مازندرانی (م588).

مقتل الحسین (ع)، مقتل الخوارزمی،اخطب خوارزم (م568)،نجف 1367 ق.

مقتل الحسین (ع)، عبدالرزاق مقرم، نجف 1368ق.

مقتل الحسین (ع)، کاشف الغطاء، نجف، 1384ق.

مقتل سید الاوصیاء و نجله سیدالشهداء، عبدالمنعم الکاظمی، 1384ق

 

 

+ عبدالعظیم خدمتی ; ٩:٥٥ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۸٩
comment نظرات ()

امامزاده سلطان علی بن امام محمدباقر (ع)

 

 

 

سرداب اعجاب انگیز

 

 

اگر به مشهداردهال برای زیارت سلطان على بن امام محمدباقر(ع)رفته باشید واز ایوان رفیع حرم وارد شوید، در سمت راست این ایوان پله‌های سردابی وجود دارد که تقریباً ۶ متر طول و ٣متر عرض و ۵/٣ متر ارتفاع دارد. دربارة این سرداب و تابوتهای داخل آن، سخنان زیادی گفته‌اند.

از جمله نقل شده است که «در سال ١٣١٣ شمسی اعتضاد الدوله، حکمران قم به مشهد اردهال (که از توابع قم بود)، آمد و فرمان داد تا روی سرداب را بشکافند. شخصاً داخل سرداب شده و حدود یکصد تابوت را مشاهده کرد که در هر یک جسدی سالم و از هم متلاشی نشده، در حالی که لباس زندگی به تن داشتند و روی گونه‌های بعضی خون خشکیده نمودار بود، قرار داشت، او ایشان را از یاران سلطان علی(ع) می‌شمارد.»

«در سال ١٣۴١شمسی حضرت آیت الله سید شهاب‌الدین مرعشی نجفى; به قصد تأمین موتور برق به مشهد اردهال تشریف آوردند، نیمه شبی گوشه‌ای از سطح ایوان صفة صفا را شکافتند، تا دریچه‌ای به سرداب باز کنند. پس از تهویه مصنوعی هوای داخل سرداب، بدواً یکی از جوانان محل، پیشقدم شده و به وسیلة چراغ زنبوری با کمک دیگران داخل سرداب می‌شود، پس از کسب اطمینان از عدم وجود خطر، معظم له وارد محوطة سرداب می‌شوند.

به طوری که ایشان نقل فرمودند: در سمت شرقی سراب، متجاوز از یکصد تابوت به اندازه‌های مختلف و رنگهای متفاوت در سه ردیف، روی یکدیگر گذاشته شده است که قسمتی از تخته‌های سرِ چند تابوت شکسته است و درون هر تابوت جسدی در لباس زندگى، صورت باز و موهای ژولیده نمودار است که با مختصر چیزی که به آنها اصابت کند، مانند پودر بر روی هم فرو می‌ریزد و متلاشی می‌شود، در عقب سرداب زیر دارالحفاظ لوحه‌ای از سنگ نصب و روی آن نام سید رکن الدین مسعود و تاریخ ٩۵۴ حجازی شده است.»

منابع: شهید اردهال،به نقل از گنجینه‌های آثار قم و رساله ملا عبدالرسول مدنی کاشانىوکتاب نور باقر(ع)

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ ; شنبه ٧ اسفند ۱۳۸٩
comment نظرات ()

کلمات حکیمانه

 

 

اگر مهربان باشید، آدمها شما را به خود شیرینی متهم می کنند!

اما شما همچنان مهربان بمانید.

اگر با دیگران رو راست باشید. دیگران شما را فریب خواهند داد!

با این وجود چون آب زلال و صادق بمانید.

 اگر شما برای زندگی بهتر تلاش کنید، دیگران برچسب حرص و طمع به شما خواهند زد .

اما شما سخت کوشانه به جلو روید.

اگر امید به دیگران ارزانی دارید شما را خوش خیال می پندارند .

اما شما چون فانوس به شب های تار  بی امیدی بتابید .

اگر به شادی و آرامی برسید، دیگران حسادت می کنند!

با این وجود شادمانی کنید. و شادی هایتان را تقسیم کنید.

خوبی های امروزتان را فردا فراموش می کنند!

اما شما همچنان خوب بمانید و خوبی کنید.

وقتی شما چشمان خود را به اشتباه و ضعف دیگران می بندید دیگران ممکن است شما را ساده لوح بپندارند!

اما همچنان از کنار اشتباه دیگران بگذرید.

اگر شما عاشق باشید، دیگران شما را دیوانه و مجنون خطاب خواهند کرد.

اما شما همچنان عاشق بمانید و به این موهبت ببالید.

سنجش های دیگران و قضاوتهای آنان مهم نیست!

تنها داوری و قضاوت خدا مهم است.

خداوندی که همه چیز را می بیند و می شنود

و همه به سوی او بازخواهیم گشت.

+ عبدالعظیم خدمتی ; ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۳۸٩
comment نظرات ()

← صفحه بعد صفحه قبل →